Bezpečnost především, a to jak na straně Unie, tak Británie, shodli se vyjednavači brexitu

Dominic Raab a Michel Barnier [© European Union, 2018]

Další kolo společných rozhovorů Británie s Unií o brexitu proběhlo na konci srpna. V některých oblastech – jako policejní a soudní spolupráce či ochrana dat – se pokročilo, jiné zůstávají zatím nedořešené – jako budoucí irské hranice nebo geografické označení výrobků. Otázkou zůstává praktické fungování.

Vyjednávači EU a Británie minulý týden pokročili v diskusích o podobě budoucí spolupráce v oblastech jako je vnitřní i vnější bezpečnost po brexitu. Novinářům to v pátek řekli šéfové vyjednávacích týmů obou stran Michel Barnier a Dominic Raab.

Podle zástupce britské strany je Londýn připraven k co nejambicióznější dohodě, jde totiž o bezpečnost britských i evropských občanů.

I po brexitu má Británie nadále spolupracovat s unijními zeměmi, aby společně bránily ruské agresi, říká Hunt

Pokud by Británie příští rok odešla z EU bez dohody, bude mít z toho radost ruský prezident Putin, myslí si britský ministr zahraničí Hunt. Podle něho také hrozí „změna cítění Britů k Evropě“ po rozvázání britsko-unijních vazeb. 

Ve chvíli, kdy Británie přestane být členskou zemí a zůstane mimo schengenský prostor, bude mít partnerství týkající se vnitřní bezpečnosti čtyři základní pilíře, vysvětlil v pátek Barnier. Zmínil efektivní výměnu informací, spolupráci policejních složek, soudní spolupráci v kriminálních otázkách a partnerství v boji s praním špinavých peněz a financováním terorismu.

Návrhy, se kterými přišla britská strana, podle něj obsahují záruky ochrany základních práv a uznání role unijního soudu jako konečného arbitra v otázkách souvisejících s právem EU. „Nyní musíme prodebatovat, jak to konkrétně uvést do praxe,“ dodal Barnier.

Zároveň si ale včera neodpustil kritiku plánu britské vlády na budoucí spolupráci země s Unií v případě volného pohybu.

Londýn chce nadstandard

Zástupce britské strany Raab upozornil, že má pro právní pohled a principy evropské strany pochopení, Londýn však směřuje k ještě ambicióznější kooperaci.

„Základem je, že chceme zachovat co nejvíce operační spolupráce, aby britští i evropští občané byli v bezpečí. Bezpečnost Evropy znamená bezpečnou Británii,“ uvedl.

Mayová: Evropská bezpečnost je naše bezpečnost. Ocenila i spolupráci s českou policií

Dobrá spolupráce policie, zpravodajců a armád je podle britské premiérky výhodná pro Spojené království i Evropskou unii. Podle šéfa Komise Junckera by se měla bezpečnost řešit odděleně od ostatních záležitostí, jako je například obchod.

Vyjednávací týmy se minulý týden podle Barniera dotkly i zahraniční politiky a obranných otázek. „Pohledy obou stran na cíle a nástroje potřebné pro naši budoucí spolupráci se sbližují,“ poznamenal.

Podle Raaba, kterého citoval server EURACTIV.com, se postoupilo také v otázkách ochrany dat a budoucího partnerství.

Stav nedořešených otázek

Barnier však připomněl, že stále zbývají dohodnout určité části samotné smlouvy o britském odchodu z Unie. Základní nedořešenou věcí je nadále otázka podoby režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Dále je to také budoucnost chráněných označení pro některé kvalitní výrobky EU, třeba v zemědělství (jako například Parmská šunka, sýr Roquefort nebo parmezán). Vyjednavači budou muset ještě nalézt shodu na tom, jak Británie bude moci zachovat standardy a ochranu regionálních produktů po brexitu.

„Pozice Evropské unie je jasná: brexit nemůže vést ke ztrátě nynějších práv duševního vlastnictví,“ citoval Barniera deník the Guardian po pátečním zasedání.

Jiné problematické oblasti zahrnují soudní záležitosti nebo otázku, jak budou data občanů EU uchována v Británii po jejím odchodu z unijního bloku.

Londýn zároveň doufá, že Brusel ještě přehodnotí svůj plán zablokovat obchodní a vojenský přístup Británie k části unijního satelitního navigačního programu Galileo. Běžné GPS navigace by se ovšem brexit dotknout neměl.

Dopad brexitu na vesmírný program: bude Británie vyloučena z programu Galileo?

Brexit přináší změny, které se dotýkají i vesmírné spolupráce. Probíhající jednání rozhodnou o pozici Británie ve společných projektech typu Galileo a Copernicus. Britové se obávají vyčlenění země z jádra vesmírné spolupráce a zvažují zavedení vlastního geolokačního systému.

Irská překážka zůstává, stejně tak jako naděje na včasné dokončení dohody

V otázce irských hranic obě strany už měsíce nepokročily a trvající pat může ohrozit i schválení samotné „rozvodové dohody“ sedmadvaceti členskými státy bloku a Evropského parlamentu. Finální návrh paktu by měl být předložen na říjnovém summitu Unie.

Barnier zejména britskou stranu upozornil, že potřebuje detailně znát jejich představu o případných kontrolách na hranicích mezi Severním Irskem, které je součástí Velké Británie, a Irskou republikou. Bez takových znalostí a řešení nebude podle Barniera možné uzavřít finální dohodu.

Pojistka pro Severní Irsko při brexitu? Ať platí pro celé království a jen na omezenou dobu, navrhují Britové

Britům se nelíbí, že by se Severní Irsko mohlo ocitnout v jiném regulačním režimu než zbytek Spojeného království, pokud se při jednání o brexitu nepodaří najít jiné řešení. Dnes přišli s vlastním návrhem.

Britský vyjednavač Raab ale i v pátek poznamenal, že je ohledně dosažení dohody do října nadále optimistický. Také podle Barniera je dohoda v termínu dál možná.

O brexitu se zřejmě bude jednat ještě před říjnovým setkáním hlav států a vlád na neformálním summitu představitelů členských států v rakouském Salcburku 20. září.

Plán Británie je ale pro EU nepřípustný

V neděli ovšem britská média informovala o „silném odporu“ Barniera vůči stávajícímu brexitovému plánu britské premiérky Theresy Mayové.

Navrhované přijetí společných pravidel pro výměnu zboží, ale nikoli služeb, podle Barniera není v unijním zájmu. Plán dojednaný počátkem července na venkovském sídle britských premiérů Chequers o víkendu kritizovali také bývalí ministři a stoupenci odchodu z EU Boris Johnson a David Davis.

Jak uvedla včera ČTK, Mayová v příspěvku v listu The Sunday Telegraph napsala, že ze svých návrhů nehodlá ustupovat způsobem, který by byl v rozporu s „národním zájmem“. Na Barnierovu kritiku reagovala britská vláda prohlášením, že plán z Chequers je „precizní a pragmatický“ a vyplatil by se jak Británii, tak EU.

Mayová stále věří, že se jí podaří vyjednat dobrou dohodu. V opačném případě nadále zdůrazňuje odchod bez dohody.