Babiš se potkal s Barnierem, probrali britské volby nebo fungování EU

© Shutterstock

Premiér Andrej Babiš se včera vpodvečer setkal s vyjednávačem EU pro brexit Michelem Barnierem. Mluvil s ním o blížících se volbách ve Velké Británii, jeho mandátu vyjednávače nebo o fungování Unie. Babiš to řekl po skončení schůzky. V pátek bude Barnier diskutovat se zástupci obou komor Parlamentu a se členy pracovní skupiny pro brexit.

Barnier podle Babiše postupně navštěvuje všechny předsedy vlády z Evropské unie. Podle českého premiéra spolu mluvili o britských volbách, ve kterých by podle prognóz měl vyhrát dosavadní premiér Boris Johnson, což by pravděpodobně znamenalo odchod Velké Británie z Evropské unie ke konci ledna. Následovalo by období, kdy by Velká Británie s Evropskou unií musela domluvit další vzájemné vztahy v obchodu, výměny zboží nebo cel. V takovém případě Barnier podle Babiše potřebuje specifikovat svůj mandát vyjednávače.

Parlamentní volby čekají Británii v první polovině prosince. Jejich výsledek ovlivní i budoucí postoj Londýna k podobě brexitu a k výstupní smlouvě, kterou s evropskou sedmadvacítkou vyjednal dosavadní premiér Johnson.

Sedmadvacítka opakovaně poskytla Londýnu odklad brexitu, naposledy se to stalo na konci října. Podle aktuálního plánu by Británie měla z unie odejít k 31. lednu. Česko dlouhodobě klade důraz na to, aby se brexit uskutečnil na základě dohody a aby budoucí vztahy mezi EU a Británií zůstaly co nejtěsnější.

Na konci ledna z EU určitě odejdeme, tvrdí britský premiér Johnson

Ve včerejší večerní předvolební debatě se utkali lídr britských konzervativců a premiér Boris Johnson se šéfem opozičních labouristů Jeremym Corbynem. Hlavní téma bylo jasné – brexit.