Ani na potřetí se nepodařilo britskému parlamentu najít shodu nad rozvodovou dohodou

[© Shutterstock/charles taylor]

Britští poslanci promarnili svou poslední šanci, jak zajistit odchod země z EU. Vyzývají nyní premiérku k rezignaci a žádají svolání předčasných voleb, konání dalšího referenda nebo zrušení brexitu. Vystoupení z EU bez dohody je však nyní ještě pravděpodobnější, upozorňuje EU.

Britská Dolní sněmovna v den původně plánovaného odchodu země z Evropské unie i napotřetí odmítla brexitovou dohodu, na které se s Unií dohodla premiérka Theresa Mayová. Dohodu dnes podpořilo 286 zákonodárců, proti se jich postavilo 344.

Podle závěrů posledního summitu to znamená, že Londýn buď opustí Unii 12. dubna, nebo do té doby požádá o delší odklad, což ale bude spojeno s britskou účastí v květnových volbách do Evropského parlamentu. Dnešním odmítnutím dohody naopak padla možnost, že Británie EU opustí 22. května podle dlouhou dobu domlouvaných podmínek rozvodové dohody.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ihned po dnešním hlasování svolal na 10. dubna mimořádný summit EU. Učinil tak na twitteru.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?

„Obávám se, že jsme dosáhli hranic tohoto procesu v této sněmovně,“ prohlásila Mayová v reakci na odmítnutí dohody a upozornila, že Dolní sněmovna odmítla brexit bez dohody, zrušení brexitu, při středečním hlasování odmítla různé varianty odchodu z EU a nyní už napotřetí i brexitovou dohodu. Dodala, že vláda se bude dál snažit o spořádaný odchod z Unie. Důsledky dnešního hlasování jsou však podle předsedkyně vlády „vážné“.

Mayová uvedla, že země sice může požádat o další odložení brexitu, jakýkoli odklad odchodu Spojeného království z EU bude ale podle ní chtít Unie dostatečně odůvodnit. Vzhledem k tomu, že si parlament nepřeje odchod bez dohody, je tak „téměř jisté“, že země se bude muset zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu, řekla Mayová.

Brexitová dohoda bez politické deklarace

Dnes poslanci rozhodovali na rozdíl od prvních dvou hlasování jen o samotné dohodě, nikoli o souběžně dojednané politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií. Podle dnešního vyjádření mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase by to k zajištění spořádaného brexitu stačilo.

Oddělením obou dokumentů vláda splnila podmínku předsedy sněmovny Johna Bercowa, který odmítl, aby zákonodárci dvakrát hlasovali o stejném návrhu. Bercow také dnes oznámil, že před rozhodováním o dohodě nebudou mít poslanci možnost hlasovat o pozměňovacích návrzích. Předloženy sice byly tři dodatky, Bercow ale žádný z nich pro hlasování nevybral.

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu. Podruhé se hlasovalo 12. března, kdy dohodu podpořilo jen 242 zákonodárců a proti se jich postavilo 391. Dnes rozdíl v počtu hlasů pro a proti dohodě činil 58.

Na další porážku dohody zareagovaly trhy a britská libra zamířila dolů. Vůči americkému dolaru libra sestoupila až na 1,2977 USD, tedy na nejnižší úroveň od 11. března.

Předčasné volby nebo referendum

Předseda Labouristické strany a lídr opozice Jeremy Corbyn se po další porážce vládní dohody Mayové zeptal, zda už „konečně akceptovala“, že poslanci její dohodu nepodpoří. Podle něj se totiž zdá, že premiérka nevylučuje, že by se mohla s dohodou do parlamentu opět vrátit. Dohoda se podle Corbyna přitom musí změnit a pokud to premiérka nehodlá vzít na vědomí, „musí odejít“, a umožnit tak konání předčasných voleb. Třetí hlasování o dohodě označil šéf labouristické opozice za urážku demokracie.

Předseda parlamentní frakce Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford vyzval k tomu, aby si Británie vyhradila nyní čas na nalezení alternativy. „Musíme se nyní vážně podívat na možnost odvolání (brexitu),“ řekl. „Premiérka naznačila, že odejde (z funkce), měla by nyní jít a my bychom měli (uspořádat) parlamentní volby,“ dodal.

Týden hlasování o brexitu je u konce. Jaké jsou varianty dalšího postupu?

Dohoda o odchodu Británie z EU zatím nebyla schválena. Vystoupení má přijít za 14 dní. Britští poslanci tento týden neschválili ani dohodu, ani odchod bez ní. Ve hře je krátký nebo dlouhý odklad brexitu, předčasné volby, referendum, nebo žádný brexit.

Heidi Allenová, členka Nezávislé skupiny, kterou tvoří odpadlíci od labouristů a konzervativců, vyzvala k uspořádání nového referenda.

Místopředseda skupiny euroskeptických konzervativních poslanců ERG Steve Baker vyzval premiérku Mayovou, aby odstoupila. „Tohle musí být poslední porážka dohody Theresy Mayové,“ řekl.

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), jejíchž deset poslanců i napotřetí hlasovalo proti dohodě, vyzvala premiérku, aby využila nastalé situace a vyřešila problém s takzvanou irskou pojistkou, kvůli které se DUP proti dohodě staví. DUP podporuje menšinovou vládu Mayové.

Britský lid už nechce další odklad brexitu

Tisíce stoupenců bezodkladného brexitu se dnes shromáždily před londýnským sídlem parlamentu, aby poslancům připomněly, že jejich země měla původně Evropskou unii opustit úderem dnešní půlnoci. Demonstrace, kterou svolalo několik organizací včetně protievropské strany UKIP, má za cíl dokázat, že brexit má mezi lidmi velkou podporu a že politici by neměli pomýšlet na jeho další odklady či odvolání.

Britové se s postojem k brexitu velmi silně identifikuji, říká odbornice Brusenbauch Meislová

Čas brexitu se neúprosně krátí. O současné patové situaci na britské politické scéně, případném dalším referendu či o pozici ČR v brexitovém jednání hovořila redakce s odbornicí na brexit Monikou Brusenbauch Meislovou. 

Před parlamentem se již sešli lidé svolaní iniciativou Leave Means Leave, k nimž se později připojil druhý pochod, který začal před dvěma týdny v Sunderlandu.

„Hlasovala jsem za odchod a myslela jsem, že tu dnes budeme slavit. Když nás ale zradili, myslím, že je ještě důležitější být tady,“ řekla podle listu Daily Mirror jedna z účastnic protestu. Lidé v několikatisícovém davu, kteří dorazili z mnoha míst celé země, transparenty a pokřiky politiky vyzývali, aby respektovali výsledek referenda z června 2016, kdy většina Britů hlasovala pro opuštění unie.

Demonstrace, na níž mají promluvit současní lídři UKIP i bývalý předseda strany Nigel Farage, začala krátce poté, co parlament potřetí odmítl brexitovou dohodu.

Podle BBC se mezi protestujícími objevili i někteří odpůrci brexitu, protest ovšem probíhá v klidu.

Britové žádají zrušení brexitu. Vláda je však na pokraji rozpadu

Masové protesty v Londýně žádající další referendum o brexitu nebo petice za odvolání odchodu Británie z Unie. Těmito kroky Britové dávají vládě najevo, jak si představují budoucnost své země. Krize britské politiky však nadále pokračuje.

Mimořádný summit k brexitu

Mimořádný summit Evropské unie k brexitu svolal předseda Evropské rady Tusk na 10. dubna. Učinil tak jen krátce poté, co britská Dolní sněmovna už potřetí odmítla text dohody o spořádaném vystoupení Británie ze společenství. Dobře informovaný unijní činitel ČTK řekl, že Unie očekává britskou představu dalšího postupu s dostatečným předstihem před mimořádnou schůzkou šéfů států a vlád unijních zemí.

Evropská komise na výsledek hlasování reagovala stručným prohlášením, ve kterém za pravděpodobný scénář označila britský odchod z EU bez dohody k půlnoci 12. dubna. Unie se na takovou možnost chystala od prosince 2017 a nyní je plně připravena.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1111648694703742976

Prohlášení unijní exekutivy také zdůrazňuje, že EU zůstává jednotná. Přínosy, které plynuly z odmítnuté smlouvy, včetně přechodného období, v případě brexitu bez dohody nebudou existovat a nebudou nahrazovány podobnými. Komise také vyloučila možnost „sektorových minidohod“ pro konkrétní oblasti.

Tusk minulý týden po summitu uváděl, že pro Británii jsou všechny možnosti otevřené. Kromě odchodu bez dohody je tak nyní možný i další, tentokrát už delší odklad brexitu, podmínkou ale bude uspořádání květnových voleb do europarlamentu také v Británii.

„Očekáváme, že Spojené království oznámí, jak si představuje další postup dostatečně dopředu, aby summit mohl věc posoudit,“ sdělil krátce po Tuskově oznámení o mimořádném summitu ČTK dobře informovaný představitel EU. Dodal, že přesný čas a detaily summitu zatím nejsou rozhodnuty.

Brexit bez dohody je čím dál pravděpodobnější

Pravděpodobnost, že Británie nakonec opustí Evropskou unii bez dohody, po dnešním hlasování britského parlamentu významně vzrostla. V prvních reakcích to uvedli vrcholní politici některých unijních zemí. Například nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že riziko brexitu bez dohody je nyní naprosto reálné. Stále pravděpodobnější je tato varianta i podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, rakouského kancléře Sebastiana Kurze nebo šéfa německé diplomacie Heika Maase.

„Je zcela nezbytné, aby Spojené království v následujících dnech představilo nějaký alternativní plán… Pokud tak neučiní, pak je podle nás stále pravděpodobnější, že opustí Evropskou unii bez dohody,“ uvedl v oficiálním prohlášení Elysejský palác.

EU má jasno, co řešit po brexitu bez dohody: finance, práva občanů a irská pojistka

Pokud dnes v britském parlamentu ani na potřetí neprojde rozvodová dohoda dojednaná EU s Británií, je podle Brusel pravděpodobný brexit bez dohody. Má i plán, co řešit na prvním místě. S úplným zrušením brexitu naopak Unie nepočítá.

„Jedna z cest ke spořádanému brexitu se nyní uzavřela. To nám nechává otevřenou jen jednu možnost, a to, že Britové před 12. dubnem jasně sdělí, co si přejí,“ řekl novinářům šéf nizozemské vlády. Odkázal tak na výsledky nedávného unijního summitu, který Británii povolil odklad data brexitu z 29. března na 12. dubna, pokud dohoda opět neprojde.

Právě 12. duben může být datem, kdy Británie EU bez dohody opustí, pokud Unii nepožádá o další odklad. Ten ale lídři sedmadvacítky schválí jen v případě, kdy Londýn předloží jasný plán, jak se z patové situace dostat. Ve hře je například dlouhý odklad kvůli konání voleb v Británii či vypsání nového referenda nebo dokonce odvolání brexitu jako takového.

„Není jasné, zda si Británie plně uvědomuje, že možnost odchodu bez dohody nezmizela. Naopak, jeho pravděpodobnost roste,“ varoval rovněž irský premiér Leo Varadkar. Evropská unie podle něj musí být otevřená tomu, že přistoupí na dlouhý odklad brexitu, pokud Londýn svůj postoj k celému procesu zásadně přehodnotí.