2020: Brexit a jednání o budoucím partnerství mezi EU a Británií

© Pixabay

Má-li být rok 2020 označen za rok koronavirový, na unijní úrovni musí mít bezesporu podtitulek brexitový.

Spojené království totiž po 47 letech členství v Evropských společenstvích a následné EU de facto vystoupilo k 31. lednu 2020. De jure se ale na jeho občany a firmy nadále vztahovala unijní pravidla vnitřního trhu, celní unie a dalších oblastí. Zbylých 11 měsíců bylo vyčleněno na dojednání dohody, která by upravila budoucí partnerství mezi EU a Británií.

Ještě před tím, během ledna, doschválil britský parlament prováděcí zákon k výstupové dohodě dojednané v říjnu roku 2019. Tu podepsali také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Svůj souhlas s ní nakonec vyjádřili i europoslanci. Provádění výstupové dohody dostal na starost zvláštní společný výbor v čele se slovenským eurokomisařem Marošem Šefčovičem.

Odchodem Británie EU ztrácí, brexit je však i novým začátkem, napsali lídři unijních institucí

Británie byla pro Evropskou unii přínosem a jejím odchodem Evropané ztrácejí, je však pro ně zároveň novým začátkem, uvedlo dnes trio předsedů unijních institucí ve společném prohlášení.

V únoru vyjednavači přijali mandát pro následující rozhovory o budoucích vztazích. Už tehdy bylo jasné, jaké oblasti budou pro jednání klíčové, a že Británie bude tvrdý soupeř. Londýn totiž chce získat od roku 2021 „hospodářskou a politickou nezávislosti“ a naopak se nechce podřizovat pravidlům z Bruselu.

Nejspornějšími oblastmi se tak od počátku stalo dodržování rovných pravidel vnitřního trhu (tzv. level playing field) s důrazem na rovnou hospodářskou soutěž a finanční služby, dohled nad dohodou a podoba rybolovu v britských vodách.

Europarlament podpořil mandát k jednání EU s Brity. Volá zejména po rovných podmínkách na obou stranách

Evropský parlament dnes podpořil mandát Komise k vyjednávání o budoucích vztazích EU s Británií. Europoslanci v přijatém usnesení zdůraznili, že by Brusel měl trvat na sladění podmínek pro unijní a britské firmy v klíčových oblastech.

Vyjednávání byla zahájena na začátku března, kvůli vypuknutí koronavirové pandemie se však musel harmonogram devíti kol jednání přepracovat a posunout do online prostoru. Koronavirus se totiž hned v březnu potvrdil u hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera i britského premiéra Borise Johnsona.

Brexit se kvůli koronaviru odsouvá na druhou kolej. Pandemie ale zatím jednání zcela neskolila

Ve světle šířící se pandemie nového typu koronaviru je osud vyjednávání budoucího partnerství mezi EU a Spojeným královstvím nejasný. Britská vláda však nadále věří v přetržení vazeb s evropským kontinentem do konce letošního roku.

Další jednání proběhla až v dubnu. Už tehdy vyvstávaly zejména na unijní straně obavy nad včasným uzavřením komplexní dohody.

EU a Spojené království začínají opět jednat o budoucích vztazích

Po více než měsíční přestávce vynucené šířením koronaviru se dnes opět rozběhly rozhovory mezi Evropskou unií a Velkou Británií o budoucích vztazích. Dohodnout by se měly do konce tohoto roku, spory ale zatím přetrvávají. 

Naopak Británie v té době avizovala, že je připravena i na tvrdý odchod, tedy ukončení spolupráce s Unií na konci roku bez dohody a tím na základě pravidel Světové obchodní organizace.

Británie chce pryč z Unie do konce roku, i za cenu cel

Tento týden začalo předposlední kolo vyjednávání o podobě budoucích vztahů mezi Evropskou unií a Británií. Čas se ale krátí a navzdory spekulacím o chystaném prodloužení je odchod bez dohody čím více pravděpodobný.

Byla zde možnost prodloužit jednání o jeden až dva roky, o to ale Británie do poloviny roku, do kdy tak bylo nutné učinit, nepožádala. Společná jednání se přitom nikam neposouvala.

Přechodné období po brexitu už se neprodlouží, shodla se EU s Británií

Možnost prodloužení přechodného období pro rozhovory Evropské unie s Británií se definitivně uzavřela. Shodli se na tom dnes místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a člen britského kabinetu Michael Gove.

Čas přitom běžel dál, ale ani v červenci, ani v srpnu se zásadní průlom nepodařilo dojednat.

Mezitím se obě strany začaly připravovat na situaci po konci roku 2020. Británie například představila nový imigrační systém.

Británie představila imigrační pravidla, zdravotníci získají vízum snadněji

Británie nabídne zdravotníkům a sociálním pracovníkům z ciziny možnost rychlejšího i levnějšího získávání víz. Podle agentury Reuters to dnes oznámila vláda při prezentaci nového imigračního systému, který začne platit od ledna příštího roku.

Už během roku však zejména Británie pociťovala jisté změny spojené se svým odchodem z Unie.

Británie trpí odlivem mozků. Důvodem je brexit, tvrdí studie

Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země natrvalo zamířili do některého z unijních států. Tvrdí to dnes zveřejněná studie německo-britského týmu sociologů.

Aby celá záležitost nebyla tak jednoduchá, situace se ještě zkomplikovala poté, co britská vláda na počátku září předložila kontroverzní návrh zákona o vnitřním trhu, který jasně porušoval výstupovou dohodu, zejména Protokol o Irsku/Severním Irsku.

Britská vláda navrhla zákon, který je v rozporu s brexitovou dohodou. EU krok Británie kritizuje

Britská vláda dnes zveřejnila návrh zákona o vnitřním trhu, který podle tamních médií umožňuje kabinetu ignorovat části závazné brexitové dohody. Dokument vzápětí zkritizovala šéfka Komise von der Leyenová i předseda Evropské rady Michel.

Komise proto v říjnu zahájila řízení o porušení evropských pravidel. Londýnu dala měsíc na vyřešení situace, k čemuž ale nedošlo.

Komise zahájila řízení s Británií kvůli porušení brexitové dohody

Evropská komise zahájila s Británií právní řízení kvůli porušení loni schválené brexitové dohody. Oznámila to dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž dal Brusel Londýnu měsíc na vyjádření.

Mezitím stanovil britský premiér Johnson „první“ deadline pro dokončení vyjednávání, a to na polovinu října, kdy se konal summit lídrů zemí EU. Termín se ale nepodařilo dodržet, rozpory nad klíčovými oblastmi totiž přetrvávaly dál.

EU a Británie hodlají jednat i po summitu. Nevylučují však, že dohody nedosáhnou

Evropská unie zatím nepovažuje pokrok rozhovorů s Británií za dostatečný k tomu, aby bylo možné uzavřít dohodu o budoucích vztazích. Sedmadvacítka evropských zemí proto chce zvýšit tempo a intenzitu jednání, zároveň se však začít důsledněji připravovat na možnost neřízeného rozchodu.

A začalo kolečko obviňování, kdo by měl dříve ze svých tvrdých pozic ustoupit, zda Británie či Unie. Kvůli tomu se dokonce na pár dní zcela pozastavily kontakty mezi Londýnem a Bruselem. Ruku v ruce s tím klesala i naděje na včasné vyjednání podmínek rozchodu.

Deadline pro dosažení dohody mezi Británií a EU se blíží. Kde to vázne a co se stane 1. ledna 2021?

Konec roku a tedy i přechodného období pro vystoupení Spojeného království z EU se nezadržitelně blíží. Jak jednání postupují, jaké jsou varianty (ne)dohody a jak bude vypadat situace od 1. ledna 2021?

A začaly padat další hraniční termíny pro dojednání dohody – polovina listopadu, počátek prosince, 13. prosince, půlnoc z 20. na 21. prosince nebo 24. prosince. Ani jeden z nich se zatím nepodařilo dodržet. Tím hlavním deadlinem je 31. prosinec.

Mezitím zasáhla do vyjednávání druhá koronavirová vlna, která kvůli nákaze uvnitř vyjednávacího týmu opět paralyzovala na několik dní společné rozhovory.

Od konce listopadu se začaly objevovat zprávy o tom, že dohoda je z větší části hotová. Klíčové oblasti však dořešeny dlouho nebyly.

Dohoda mezi Unií a Británií je z 95 procent hotová. To nejdůležitější ale zatím vyřešeno není

Do konce přechodného období zbývá 39 dní, jak připomíná i britský vládní web pro přípravu na nadcházející rok, kdy se Británie octne mimo vnitřní trh a celní unii EU. Pravidla budoucího partnerství však zatím nejsou zcela dojednána.

Čas se začal krátit snad ještě rychleji než předtím. Do konce přechodného období zbýval měsíc. Naděje na včasné dokončení a následnou ratifikaci komplexní dohody do konce roku 2020 začala ještě více klesat zejména mezi unijními lídry.

Blíží se nový začátek pro staré přátele. Jak bude vypadat, neví ani EU ani Británie. Někteří v dohodu věří, jiní už nikoliv

Krach jednání EU s Británií je v současnosti pravděpodobnější než dosažení dohody, myslí si šéfka Komise. Někteří lídři zemí EU však nadále věří v dosažení dohody. Ať tak či onak, za necelé tři týdny nastane nový začátek pro obě strany.

Na výzvu členských států proto Komise předložila návrhy čtyřech nouzových opatření pro oblast letecké a pozemní nákladní a osobní dopravy a také pro rybolov, která by se po jejich schválení aplikovala od 1. ledna 2021 v případě, že by dohoda o budoucím partnerství nebyla včas platná.

Jednání o budoucích vztazích EU s Británií jde do tuhého. Komise předložila plány pro případ nedohody

Včerejší večeře britského premiéra a předsedkyně Komise průlom v rozhovorech o budoucích vztazích EU se Spojeným královstvím nepřinesla. Přestože někteří neztrácejí naději v dosažení dohody, Komise i premiér Johnson dnes vyzvali k započetí příprav na černý scénář.

Objevily se ale i dobré stránky věci. Podařilo se totiž zajistit, že od nového roku nevznikne na irském ostrově tvrdá hranice. Brusel totiž přesvědčil Londýn o stažení kontroverzních částí návrhů zákona o vnitřním trhu a daních, které porušovaly výstupovou dohodu. Stalo se tak díky dořešení sporných otázek nad implementací již platné výstupové dohody.

Konflikt na irském ostrově je pro tentokrát zažehnán. O další spolupráci mezi EU a Británií se jedná dnes večer v Bruselu

Britská vláda upustila od kontroverzních částí zákonů o vnitřním trhu a daních, které porušovaly zejm. Protokol o Irsku/Severním Irsku. Stalo se tak díky dořešení otázek nad implementací výstupové dohody. Nový posun v brexitové sáze může přijít dnes večer.

A postupně nastaly i mírné posuny v klíčových a nejspornějších otázkách budoucí (obchodní) dohody.

V obchodních jednáních mezi EU a Británií nastal mírný posun. Vyhráno ale stále není

Během pondělí vyplynulo na povrch několik neoficiálních informací o možných průlomech v klíčových bodech jednání o obchodní dohodě mezi EU a UK. Jejich konec je však nadále v nedohlednu. Do konce přechodného období zbývá 16 dní.

I přesto se ale začalo uvažovat o dojednání jen částí dohody, provizorní ratifikaci s dodatečným souhlasem europoslanců v příštím roce, případně prodloužení vyjednávání za konec roku 2020. Brusel byl k pokračujícím rozhovorům i za hraniční termín otevřen, Londýn už nikoliv. Británie totiž již během vyjednávání několikrát avizovala, že je připravena stát jako suverénní země již od 1. ledna 2021, ať už bude dohoda s Unií dojednána či nikoliv.

Dohoda mezi EU a Británií může být uzavřena do zítra nebo až příští rok. Už teď má zřejmě 2 tisíce stránek

Komplexní dohoda mezi EU a Británií zahrnující obchodní otázky, otázky bezpečnosti či policejní a justiční spolupráci může být dosažena během několika hodin, příští týden nebo až v dalším roce.

Před Vánoci navíc koronavirová pandemie zasáhla do jednání potřetí, a to v souvislosti s tím, že na jihovýchodě Anglie se objevila nová mutace viru, která vedla země EU k uzavření svých hranic před cestovateli z Británie. Řidiči kamionů tak byli nečekaně postaveni před situaci, která může na sklonku roku nastat na březích Lamanšského průlivu, jež nebude možné tak jednoduše překročit jako dosud.

Zda-li se brexitová sága stane nikdy nekončícím příběhem nebo nalezne v posledních dnech roku 2020 své rozřešení, bude záležet na politické a diplomatické vůli EU a Británie a na otevřenosti k ústupkům jedné či druhé strany.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jak probíhala a co se vyjednalo?