Boj o zrno

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

respekt

Vysoké ceny pšenice donutily Evropskou unii odstranit dlouholetý požadavek, aby zemědělci nechávali 10% své půdy ladem. Kromě neúrody v některých částech Evropy a některých dalších faktorů tlačí ceny vzhůru také rostoucí produkce biopaliv. O tom, jaké bude mít tento vývoj důsledky pro evropské zemědělství se v Respektu zamýšlí Tomáš Pavlíček.

Fenomén biopaliv dorazil do Česka. Farmáři jsou rázem na roztrhání a zákazníci trnou, jak to zahýbá s cenami potravin.

Jistota cen potravin je v ohrožení, hlásají zprávy. V zemědělském byznysu se objevuje nový konkurent. Farmáři už totiž nebudou produkovat jen suroviny k výrobě jídla, ale i energie. A kdo dá víc, do jeho služeb se dají. Podle šéfů Agrární komory ČR to už brzy poznáme na svých peněženkách. Co nás tedy čeká?

Času dost, pánové nákupčí

Cena potravin nahoru zřejmě moc nepoletí, tuny chemie v půdě asi ano.Nebýt alejí ořešáků, švestek a třešní, člověk by v té rozlehlé krajině ztratil pojem o prostoru. Obzor ohraničují vrcholky Českého středohoří, vítr fičí ze strnišť, společnost tu dělá jenom kroužící káně a traktor, který po poli rozstřikuje něco blahodárného pro příští úrodu. Ta letošní byla podobná jako v předchozích letech, ale její cena překonává všechna očekávání: zatímco loni stála tuna pšenice kolem tří tisíc korun, letos je to dvojnásobek.

Respekt 38/2007

Celý článek naleznete zde.