Nevládní organizace žalují Komisi kvůli biopalivům

Čtyři ekologické organizace zažalovaly Evropskou komisi za zadržování dokumentů o biopalivech. Mají z nich vyplývat další důkazy o škodlivém vlivu biopaliv na životní prostředí a na cenu potravin.

Soudní proces se bude odehrávat u Soudu prvního stupně (druhý nejvyšší soud EU po Evropském soudním dvoru). Věnovat se bude možnému porušení evropského práva o transparentnosti a demokracii. Proces včera (8. března) iniciovala ekologická sdružení ClientEarth, Transport & Environment, European Environmental Bureau a BirdLife International.

„Je ohromující, že by si Komise mohla vybírat, zda nám odepře práva v tak důležité oblasti jako jsou vědecké podklady ke klimatické politice,“ řekl člen sdružení ClintEarth.

V sázce je závazek EU do roku 2020 získávat desetinu pohonných hmot z obnovitelných zdrojů. Unijní průmysl proto ročně vytváří hodnotu okolo pěti miliard eur (128 miliard Kč). Dalším důsledkem je zvýšený import z Brazílie, Indonésie a Malajsie.

Čtyři uvedené organizace začaly žádat o přístup k dokumentům již 15. října 2009 a upozornily, že dne 9. února 2010 Evropské komisi vypršel řádný termín, dokdy měla texty zveřejnit.

Podobná snaha agentury Reuters vedla ke zveřejnění 118 zpráv a e-mailů, ve kterých Komise vyjadřuje obavy, že Unie vytyčí svůj desetiprocentní cíl ještě předtím, než budou náležitě prozkoumány dopady rostoucí orientace na biopaliva.

Více škody než užitku?

Některé dokumenty zmiňují vyhlídky unijních farmářů na vyšší příjmy, ale také mluví o nebezpečí rostoucího nedostatku potravin v nejchudších oblastech světa, způsobeném pěstováním rostlin pro biopaliva.

Další texty upozorňují, že biopaliva mohou zvýšit poptávku po půdě, což by mohlo farmáře v tropických oblastech motivovat k zúrodňování citlivých oblastí mokřadů a deštných pralesů. To by pak mohlo mít zhoubný dopad na životní prostředí.

 Vypalování pralesů může do ovzduší vypustit takové množství oxidu uhličitého, že to veškeré výhody biopaliv prakticky vynuluje. V jednom z uniklých e-mailů se dokonce píše, že zveřejnění úplné výše uhlíkové stopy biopaliv by mohlo „zabít“ jejich roli v EU.

Nuša Urbančič z celoevropské asociace Transport & Environment k tomu uvedla: „Současná politika EU týkající se biopaliv zaručuje rozšířené užívání biopaliv, nezaručuje ale snižování emisí skleníkových plynů. Ve skutečnosti ale takový přístup stav životního prostředí spíše zhorší.“

„Prvním krokem k nápravě musí být naprostá transparentnost informací o skutečném dopadu používání biopaliv,“ dodala Urbančič. Komise se k věci zatím nevyjádřila, ale podle dřívějšího vyjádření usilovně pracuje, aby mohla nepřímé dopady biopaliv skutečně důkladně pochopit.

Popisovaný případ není jediným sporem Komise s ekologickými organizacemi ohledně přístupu k dokumentům. Unijní ombudsman Nikiforos Diamandouros nedávno Komisi kritizoval kvůli tomu, že nezveřejnila tři dopisy, které německá automobilka Porsche poslala bývalému eurokomisaři pro průmysl Güntheru Verheugenovi během jednání kvůli legislativě regulující emise automobilů (EurActiv 5.3.2010).

(Článek vznikl za spolupráce EurActiv a agentury Reuters)