Výroba biopaliv ohrožuje potravinovou bezpečnost Evropy, tvrdí potravinářské firmy

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: ponsulak

Příliš velký důraz na výrobu a používání biopaliv podle kritiků způsobuje rostoucí ceny potravin. Například potravinářský koncern Nestlé se proto snaží lobovat za snížení kvót. Výrobci čistých paliv ale tvrdí, že za rostoucími cenami stojí jiné faktory.

„Biopaliva vyráběná z plodin určených pro výrobu potravin – to je nenormální. Evropská unie a Spojené státy by měly finančně podporovat opravdová biopaliva,“ prohlásil na konferenci Světový týden vody ve Švédsku Paul Bulcke, výkonný ředitel společnosti Nestlé, která je největším potravinovým koncernem na světě.

Přestože se Spojené státy letos potýkají s rekordně suchým létem a očekávají nízkou úrodu, 40 % vypěstované kukuřice musí být použito na výrobu biopaliv. USA tak hodlají snížit objem paliva, které musí dovážet ze zahraničí. Evropská unie pak plánuje, že biopaliva budou tvořit 10–20 % všech paliv potřebných pro dopravu. Chce tak snížit množství emisí, které doprava produkuje.  

Podle šéfa Nestlé by však neměly mít čistá energetika a nezávislost přednost před potravinovou bezpečností a nemělo by kvůli nim docházet ke zvyšování cen potravin.

„Používání biopaliv mělo v určité době svůj význam, ale když získáte nové informace, musíte se zachovat jednoznačně,“ prohlásil. „Musíte poznat, kdy říci ‚dost‘. Jak se ukazuje, biopaliva možná nemají na redukci uhlíkových emisí tak pozitivní vliv, jak se předpokládalo,“ dodal.
 
V poslední době se skutečně objevují důkazy o tom, že používání biopaliv možná životnímu prostřední neprospívá tak moc, jak se očekávalo (viz např. EurActiv 11.4.2012 a EurActiv 8.8.2012).

Bulcke také uvedl, že Nestlé ve Spojených státech i Evropské unii lobuje za změnu kvót pro biopaliva.

Biopaliva jsou v tom nevinně

Evropští výrobci biopaliv se v poslední době setkávají s kritikou, že výroba čistých paliv vede k zvyšování cen potravin. Ty letos v létě skutečně podražily, mimo jiné kvůli zmíněnému suchu ve Spojených státech a kvůli rostoucí ceně benzínu, která ovlivňuje náklady na výrobu.  

Podle generálního tajemníka Evropské asociace pro bioetanol Roba Vierhouta biopaliva za zdražování v Evropě a USA nemohou. Na vině jsou prý spíše jiné faktory, jako například spekulace na trzích s komoditami, plýtvání potravinami a rostoucí spotřeba v rychle se rozvíjejících zemích.    

„Nikdo nemůže předložit přesvědčivý důkaz o tom, že biopaliva strukturálně zvyšují ceny potravin,“ řekl EurActivu. „Problémy s volatilitou cen potravin existují již po několik desetiletí a existovaly i v době, kdy se o biopalivech ještě ani nemluvilo,“ dodal.