EU a USA budou řešit obchodní překážky a biopaliva

Místopředseda Evropské komise Günter Verheugen povede dnes ve Spojených státech vyjednávání o odstranění zbývajících překážek, které poškozují vzájemný obchod a investice. Obě strany věří, že se jim podaří dosáhnout dohody v řadě bodů, jako je například vytvoření společných standardů pro obchod s biopalivy.

Transatlantická hospodářská rada je iniciativou, kterou v dubnu představili německá kancléřka Angela Merkel a americký prezident George Bush. Jejím cílem je oživit hospodářské vztahy mezi Spojenými státy a Evropou prostřednictvím „jednotného transatlantického trhu“. Dnes se ve Washingtonu DC koná první zasedání této Rady.

Úkolem Rady bude odstranění rozdílů mezi evropskou a americkou legislativou v takových oblastech jako je regulace finančních trhů, patentů a práv na ochranu duševního vlastnictví, ale také harmonizace standardů v důležitých odvětvích – například v automobilovém nebo farmaceutickém průmyslu.

Odhaduje se, že by odstranění restriktivních omezení v uvedených oblastech mohlo na obou stranách Atlantiku přinést růst HDP ve výši až 3,5%. To by oběma ekonomikám mohlo velmi pomoci, zejména s ohledem na stagnující rozhovory o světovém obchodu a raketový vzestup nových hospodářských velmocí – Indie a Číny.

První setkání se zaměří na:

  • Vytvoření společných technických standardů pro bioethanol a bionaftu – dohoda by se s nejvyšší pravděpodobností měla zaměřit na otevření evropského trhu pro dovoz dávivce. Tato nejedlá rostlina se semeny bohatými na olej roste v suchých a vyprahlých oblastech a podle některých odborníků by mohla být jednou z nejvhodnějších rostlin pro výrobu biopaliva.

Minulý týden kritizoval americký velvyslanec při EU Boyeden Gray Evropskou unii za vychylování trhu s biopalivy ve prospěch řepkového oleje vyráběného v Německu. Také evropští výrobci bionafty jsou ale nespokojeni s americkými dotacemi, které podle nich mají za následek, že se na evropských trzích americká bionafta prodává za dumpingové ceny, které ohrožují evropské producenty.

  • Dohodu o zjednodušených schvalovacích procedurách pro některé léky, které se používají pro léčení onemocnění, jež se vyskytují jen zřídka.
  • Dosažení pokroku při vzájemném uznávání účetních standardů v podnikání.

Velké obchodní spory, jako je například spor o dotace Airbusu a Boeingu u Světové obchodní organizace nebudou na pořadu dnešního jednání figurovat, uvedl místopředseda Komise Günter Verheugen, který bude Radě předsedat společně ředitelem americké Rady pro ekonomiku Allanem Hubbardem.

Vedle Verheugena se setkání zúčastní také portugalský ministr pro ekonomiku a obchod Manuel Pinho a čtyři další komisaři zodpovědní za oblast vnitřního trhu (Charlie McCreevy), za oblast obchodu (Peter Mandelson), za ochranu spotřebitele (Meglena Kuneva) a daně (László Kovács).