Video: Jak zemědělská politika EU ovlivňuje rozvoj českého venkova?

zemědělská politika EU

Zastropovat, či nezastropovat? To je oč v české debatě o budoucím nastavení zemědělských dotací běží. Zatímco na jedné straně stojí zastánci velkých podniků, na druhé jsou spíše drobní podnikatelé. Do diskuse však vstupuje i ochrana životního prostředí nebo třeba generační obměna venkova.

Evropská unie připravuje reformu společné zemědělské politiky. Dotace tedy budou po roce 2020 nastaveny jinak a čeští zemědělci si budou muset zvyknout na nová pravidla.

Jedním z nejpravděpodobnějších scénářů je omezení přímých plateb pro velké zemědělské podniky. Pro české zemědělství jsou však takové podniky typické a omezení dotací by pro ně mohlo mít fatální následky. Myslí si to Zemědělský svaz ČR, podle kterého by toto „zastropování“ narušilo tržní prostředí v Evropě.

Asociace soukromého zemědělství naopak zastropování dotací vítá, stejně jako větší míru podpory pro drobné podnikatele. Soukromníci totiž varují, že obří podniky devastují český venkov, neboť vlastní rozsáhlá pole a krajině tak chybí rozmanitost.

Krajinu je potřeba chránit

Životní prostředí bude hrát velkou roli i podle Josefa Taberyho z ministerstva zemědělství. „Zemědělci svými činnostmi ovlivňují obrovské plochy území,“ vysvětluje Tabery. Je proto podle něj nutné najít takové řešení, aby následujícím generacím zbyla úrodná půda a krajina.

Česko se totiž potýká s problémem eroze a zadržování vody v krajině je pro půdu čím dál obtížnější.

Nastavení zemědělských dotací po roce 2020 by proto mělo být vyvážené tak, aby podporovala zemědělce při podnikání a zároveň tím netrpěla krajina. Upozorňuje na to agrární analytik Petr Havel. „Zemědělec by neměl krajinu vybydlovat a nemusel nutně, i když by to bylo žádoucí, její stav zlepšovat,“ říká Havel

Evropská komise by měla svou vizi o budoucnosti společné zemědělské politiky představit v listopadu. Uvádí to Pavel Povolný z generálního ředitelství Evropské komise pro zemědělství a rozvoj venkova.

Video vzniklo u příležitosti debaty s českými stakeholdery „Jak zemědělská politika EU ovlivňuje rozvoj českého venkova?“, kterou EurActiv organizoval 27. září v Praze za podpory DG AGRI Evropské komise.