Evropská legislativa upravující nabývání a držení střelných zbraní prošla po teroristických útocích v roce 2015 výraznou změnou. V debatě o revizi směrnice se zároveň vyrojila řada nepřesností, ale i obav, neboť držení zbraní je pro občany velice citlivé téma. Jak vlastně legislativa vznikla, co obsahuje a jak na ni reagují odborníci?
-
Zbraňová směrnice EU: Od kritizovaného návrhu až po výsledný kompromis
Diskuse o zpřísnění evropské zbraňové legislativy se intenzivně vede již několik let. Jak bylo držení a nabývání střelných zbraní řešeno dříve a jaké změny přinesla zbraňová směrnice? Dozvíte se v podrobném přehledu.
-
Podporovat držení zbraní, aby se lidé mohli bránit, je nesmysl. Zakazování je ale také chyba, říkají odborníci
Evropská směrnice o nabývání a držení střelných zbraní budí v ČR vášně. Češi totiž mají ke zbraním sentimentální vztah, říkají odborníci z Ministerstva vnitra ČR.
-
Tomáš Gawron: V implementaci zbraňové směrnice je ČR premiantem
Ať se lidé, kteří hovoří o regulaci zbraní, vžijí do kůže šéfredaktora Charlie Hebdo. Byl to sportovní střelec a dostával každý týden výhrůžky smrtí. V této situaci si podal žádost, aby u sebe mohl nosit nabitou zbraň. Žádosti nebylo vyhověno.
-
Jan Kudrna: Neexistuje právní cesta, jak změnou Ústavy uniknout zbraňové směrnici
Pokud by chtěla ČR vyváznout ze zbraňové směrnice, musela by tvrdit, že je v ohrožení a že ji mohou zachránit pouze nově zakázané zbraně v rukou občanů. V rozhovoru pro EURACTIV to uvedl odborník na ústavní právo Jan Kudrna.
-
ČR zatím nepřevzala sporné pasáže zbraňové směrnice. Čeká na verdikt soudu
Přijetí novely zákona, která měla do českého práva kompletně převzít evropskou zbraňovou směrnici, se odkládá. Zákonodárci čekají na výsledek žaloby podané u Soudního dvora EU.