Na den poslancem Evropského parlamentu?

Promoted content

© Model European Union Strasbourg

Ve středu 6. března proběhla v prostorech Evropského domu v Praze simulace Evropského parlamentu – miniMEU Prague.

Zatímco běžně simulace rozhodovacích procesů Evropské unie („modely EU“) trvají běžně čtyři dny a více, tato zmenšená verze byla pořádána pro studenty nejen vysokých, ale i středných škol, kteří měli zájem dozvědět se více o fungovaní legislativního procesu v Evropském parlamentu a získat jedinečný náhled na jeho náročnost. MiniMEU Prague se uskutečnilo s velkou podporou kanceláře Evropského parlamentu v České republice, která nejen poskytla prostory pro zrealizování simulace, ale taktéž přiblížila účastníkům evropské volby a kampaň tentokratbuduvolit.eu.

Dvacet jedna účastníků bylo rozděleno do politických skupin tak, jak jsou zastoupeny v Evropském parlamentu, a projednávalo legislativní návrh, který projednává i skutečný Europarlament – nařízení o správě energetické unie. Účastníci diskutovali a vyjednávali celkem pět hodin, zároveň předložili celkem deset pozměňovacích návrhů. Velká část byla schválena, což bylo jistě výsledkem dobré spolupráce v průběhu neformálních diskuzí a přestávek. Na závěr byl pozměněný legislativní návrh v plénu našeho Evropského parlamentu přijat.

MiniMEU Prague je organizovaná pod záštitou Modelu Evropské unie ve Štrasburku, který každoročně přiláká až 200 mladých lidí nejen z Evropy, aby si na týden vyzkoušeli práci poslanců, ministrů, lobbistů, novinářů či tlumočníků. Pokud byste se chtěli dozvědět víc o simulaci, neváhejte kliknout na odkaz https://meu-strasbourg.org/ nebo nás sledovat na sociálních médiích (@meustrasbourg).

Za celý organizační tým bych chtěla poděkovat našim účastníkům za exemplární zastupování svých rolí. Díky patří též Informační kanceláři Evropského parlamentu v České republice, bez jejíž podpory by simulace neproběhla.

Zuzana Tvrdoňová a Michal Vosinek

(organizátoři MiniMEU Prague 2019)