Páteční guláš, po kterém budete mít #jasnovEU

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© Pixabay, EURACTIV.cz

Všichni bychom si měli ujasnit, co je to vlastně Evropská unie a jak funguje. Začněme například tím, že to vysvětlíme panu poslanci Kobzovi z SPD. Nové znalosti se mu určitě budou hodit – už jen kvůli tomu, že je členem výboru pro evropské záležitosti.

Pamatujete, jak jsme před dvěma týdny padli na stopu toho ZLÉHO Bruselu? Tak jsme zas o kus dál. Tento týden například díky kolegovi Michaelu Rozsypalovi z Českého rozhlasu Plus, který se ve studiu ptal poslance SPD Jiřího Kobzy, mimo jiné člena výboru pro evropské záležitosti. Toho výboru, přes který do naší Sněmovny plyne evropská legislativa.

Protože se už naše země mentálně připravuje na boj proti vystupování z EU, nebo proti setrvání v ní, bylo by dobré udělat si nejprve představu o tom, z jakého uskupení budeme skutečně vystupovat.

SPD se dlouhodobě vyslovuje pro vystoupení z EU. Podle poslance Kobzy se jedná o organizaci, do které jsme vstoupili v roce 2002 a která tehdy nebyla Evropským parlamentem. To zní celkem v pohodě. Z takové EU chceme vystoupit klidně i my, protože podle dostupných faktů neexistuje.

V roce 2004 jsme vstoupili do Evropské unie, v níž legislativu navrhuje po domluvě se členskými zeměmi Evropská komise. Její návrhy pak prostřednictvím hlasování schvaluje demokraticky volený Evropský parlament a Rada ministrů zastupující demokraticky zvolené vlády. Z téhle EU bychom vystupovali celkem neradi. Nejen kvůli tomu exportu.

A nejen kvůli těm dotacím.

https://twitter.com/DianaKamenikova/status/959038260285792258

Ale třeba i proto, že někdo hlídá české politiky, zda dbají o naše zdraví.

Protože nás rozhodování o členství nebo nečlenství v EU možná skutečně čeká, měli bychom si tu přesnou představu o normálním a ZLÉM Bruselu udělat co nejdřív. Na sociálních sítích je první krok nejjednodušší a uvádění faktů na pravou míru nestojí víc než pár minut. Zvažte to také – i ve virtuálním prostoru můžete potkat zajímavé lidi.

S hashtagem #jasnovEU se v tom všichni můžeme snáz zorientovat.

https://twitter.com/ivan_gabal/status/959059000573808641