#jasnovEU – díl 1: Řekni, kde ty dotace jsou?

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

dotace EU

@ Shutterstock.com

Posouváme se dál. Místo „guláše v EU“ chceme mít „jasno v EU“. V našem prvním díle jsme zabředli do hlubin výzev, žádostí a dotací.

(Namísto pravidelného Pátečního guláše nově přinášíme seriál #jasnovEU, který má pomoci udělat jasno v evropských otázkách.)

Přišlo to dřív, než jsme čekali. Diskuse o referendu nabírá na obrátkách. Zatímco před volbami to byl jen slib Tomia Okamury, teď z něj máme téma pro jednání o budoucí české vládě.  Andrej Babiš ale referendum nechce. Kdo ví, zda dodrží svá slova?

https://twitter.com/DianaKamenikova/status/961730916862316548

Každopádně diskuse tu je, i když někteří by před referendem o EU rádi zavřeli oči.

My jsme ještě před půl rokem také nevěřili, že se z czexitu stane téma pro mainstreamová média. Jenže v některých vodách je referendum o EU realitou už dlouho. A jakmile něco existuje v hlavách lidí, existuje to skutečně. Jako třeba ten ZLÝ Brusel.

A tak jsme si před týdnem řekli, že je potřeba udělat #jasnovEU. Ukázalo se, že nejsme sami.

Objevily se zajímavé otázky.

Připomínalo se – a správně – že při vysvětlování evropských otázek je příliš zjednodušená argumentace nedůvěryhodná.

A nadhodila se konkrétní témata k osvětlování. Pro začátek nás zaujalo toto:

A když už jsme to na začátku nakousli tím Andrejem, pojďme se na evropské dotace podívat zblízka.

Mizí peníze z fondů?

Dotace z EU občas zmizí. Takové případy známe, protože se v médiích drží několik týdnů, ba i měsíců, nebo dokonce let. Taková ta čapí hnízda, že. Peníze vlastně docela tak nezmizí, ale použijí se na účely, které prospívají jen vybraným jedincům.

Kolik ale vlastně „špatných projektů za evropské peníze“ je? Shodou okolností jsme tento týden mluvili s náměstkyní ministryně pro místní rozvoj Olgou Letáčkovou, která za koordinaci evropských fondů zodpovídá.

„V minulém období 2007 až 2013 bylo podpořeno okolo 75 tisíc projektů. Pokud bychom toto číslo vzali jako hodnotu 100 %, pak budou kauzy a problémy, které se medializují, tvořit zlomek procenta,“ tvrdí.

„Průměrná chybovost fondů EU, která zahrnuje jak administrativní pochybení, tak podvody, je průměrně na úrovni 3,7 % a po uplatnění nápravných opatření se vždy dostává pod 2 %,“ říká zase europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), která v Evropském parlamentu zasedá ve výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Jinými slovy, více než 98 % všech vynaložených prostředků EU splní svůj cíl a je v souladu s právem EU i právem členského státu.

„Jedna z věcí, kterou dlouhodobě kritizuji, je špatná komunikace EU. U konkrétních projektů v podstatě nikdo nemluví o přínosech a hlídá se hlavně to, aby cedule ‚financováno z EU‘ měla správný odstín modré. Pak není divu, že lidé o projektech nevědí či si vše rovnou spojují s podvody,“ komentuje to další český europoslanec z kontrolního výboru Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„O těch se samozřejmě mluví snadněji, je to čtenářsky vděčnější a jeden špatný projekt pak klidně zastíní tisíc dobrých,“ dodává.

My bychom zase rádi dodali, že špatné projekty tu opravdu jsou a dokonce o nich občas napíšeme. Na vině ale nemusí být bruselští úředníci, ale třeba ti čeští, kteří prostě dotaci nenastavili dobře.

Kdo má z fondů prospěch

Pokud jde o kapsy podnikatelů, do těch samozřejmě dotace také mohou zamířit. Jenže si je tam nemohou tak docela nechat.

Peníze jsou určeny k tomu, aby je investovali do svého podniku, služeb nebo výroby. Třeba do technologií, které umožňují dostávat věci do vesmíru. Nebo do zvelebení starých průmyslových areálů. Je na to speciálně určen operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Lepší představu si o něm lze udělat zde.

Pak je tu ale celá řada dalších programů, ze kterých mohou čerpat i města, obce, školy, společenství vlastníků jednotek, nemocnice, občanská sdružení nebo klidně zoologické zahrady. Tabulkový přehled projektů za minulé sedmileté období si lze stáhnout zde.

Anebo lze jednoduše říct, že z fondů EU lze zaplatit spoustu věcí. Tohle je náš oblíbený příklad z poslední doby:

Takže: jsou peníze EU použity na věci veřejné, jako je stavba silnic, nemocnic, škol atd.? Nám se zdá, že ano.

dotace EU

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Investigativa snadno a rychle

Lze k tomu samozřejmě přidat nějaká velká čísla. Jako tyhle makro údaje k čerpání v minulém sedmiletém období:

dotace EU

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Lepší ale bude podívat se, co se z evropských peněz zaplatilo přímo ve vašem okolí:

dotace EU

Klikněte pro otevření interaktivní mapy. Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj.

Bylo u vás z evropských peněz podpořeno něco dobrého? Nebo to bylo něco zbytečného? Napište o tom do komentářů, nebo na Twitteru či Facebooku pod hashtagem #jasnovEU. Pozitivní zprávy i smysluplná kritika jsou v debatě o EU užitečné.