Posouváme se dál. Místo „guláše v EU“ chceme mít „jasno v EU“. V našem prvním díle jsme zabředli do hlubin výzev, žádostí a dotací.
(Namísto pravidelného Pátečního guláše nově přinášíme seriál #jasnovEU, který má pomoci udělat jasno v evropských otázkách.)
Přišlo to dřív, než jsme čekali. Diskuse o referendu nabírá na obrátkách. Zatímco před volbami to byl jen slib Tomia Okamury, teď z něj máme téma pro jednání o budoucí české vládě. Andrej Babiš ale referendum nechce. Kdo ví, zda dodrží svá slova?
https://twitter.com/DianaKamenikova/status/961730916862316548
Každopádně diskuse tu je, i když někteří by před referendem o EU rádi zavřeli oči.
Právě nechápu proč se o tom seriozně bavíme…
— Svatopluk Němeček (@NemecekSva) February 7, 2018
My jsme ještě před půl rokem také nevěřili, že se z czexitu stane téma pro mainstreamová média. Jenže v některých vodách je referendum o EU realitou už dlouho. A jakmile něco existuje v hlavách lidí, existuje to skutečně. Jako třeba ten ZLÝ Brusel.
A tak jsme si před týdnem řekli, že je potřeba udělat #jasnovEU. Ukázalo se, že nejsme sami.
na vědomost se dává, že po událostech posledních dní a týdnů jsem se rozhodl občansky angažovat tak, že uspořádám přednášku "Mýty a fakta o EU" (a snad to neskončí u toho) a taky inspirace od @RESPEKT_CZ a @etabery 🙂 #jasnovEU
— Pavel Růžička (@Pavlikruza) February 7, 2018
Objevily se zajímavé otázky.
moje hlavni otazka spociva v tomhle: kdyz odstranime ten "diktat Bruselu", nahradi ho diktat nasi Poslanecke snemovny a vlady. Je to opravdu lepsi varianta? Tyto dve instituce jsou prece tradicne na spodku zebricku duvery obyvatel. #jasnovEU
— Ondrej Sramek (@OndraSramek) February 6, 2018
Připomínalo se – a správně – že při vysvětlování evropských otázek je příliš zjednodušená argumentace nedůvěryhodná.
Např.populární směrnice o zbraních – EK schválila návrh,aniž by ho kdo z členů oficiálně viděl.Pak se to horko těžko (a nakonec stejně špatně) flikovalo v Radě a EP.Jde mi o to,že potřeba je racionální kritika,ne prvoplánová propagace.. #jasnovEU 🙂
— Mostint (@MostInteligence) February 7, 2018
A nadhodila se konkrétní témata k osvětlování. Pro začátek nás zaujalo toto:
Setkávám se s tímto: "Dotace EU mizí v kapsách podnikatelů. Peníze EU nejsou použity na věci veřejné. Jako stavba silnic, nemocnic, škol, atd. A to je chyba EU." #euromýty #jasnovEU #EU
— Vojtech Mares (@vomares) February 6, 2018
A když už jsme to na začátku nakousli tím Andrejem, pojďme se na evropské dotace podívat zblízka.
Mizí peníze z fondů?
Dotace z EU občas zmizí. Takové případy známe, protože se v médiích drží několik týdnů, ba i měsíců, nebo dokonce let. Taková ta čapí hnízda, že. Peníze vlastně docela tak nezmizí, ale použijí se na účely, které prospívají jen vybraným jedincům.
Kolik ale vlastně „špatných projektů za evropské peníze“ je? Shodou okolností jsme tento týden mluvili s náměstkyní ministryně pro místní rozvoj Olgou Letáčkovou, která za koordinaci evropských fondů zodpovídá.
„V minulém období 2007 až 2013 bylo podpořeno okolo 75 tisíc projektů. Pokud bychom toto číslo vzali jako hodnotu 100 %, pak budou kauzy a problémy, které se medializují, tvořit zlomek procenta,“ tvrdí.
Musím souhlasit. Jsem určitě pro EU, ale dotace jsou zlo. Reálně by se bez dotací nerealizovali nesmyslné a života neschopné projekty a ty smysluplné by nebyly předražené a zbytečně komplikované jen proto, že to pokryje dotace…
— Tomáš Vašek (@_TomVasek) February 5, 2018
„Průměrná chybovost fondů EU, která zahrnuje jak administrativní pochybení, tak podvody, je průměrně na úrovni 3,7 % a po uplatnění nápravných opatření se vždy dostává pod 2 %,“ říká zase europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), která v Evropském parlamentu zasedá ve výboru pro rozpočtovou kontrolu.
Jinými slovy, více než 98 % všech vynaložených prostředků EU splní svůj cíl a je v souladu s právem EU i právem členského státu.
Ano jistě máte pravdu a věnec na tom nezmění nic fakt že dotace čerpané z EU jsou často nesmyslné a čerpají se jen proto že se mohou čerpat. Je to celé nesmysl.
— Aleš Hykš (@AlesHyks) February 6, 2018
„Jedna z věcí, kterou dlouhodobě kritizuji, je špatná komunikace EU. U konkrétních projektů v podstatě nikdo nemluví o přínosech a hlídá se hlavně to, aby cedule ‚financováno z EU‘ měla správný odstín modré. Pak není divu, že lidé o projektech nevědí či si vše rovnou spojují s podvody,“ komentuje to další český europoslanec z kontrolního výboru Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
„O těch se samozřejmě mluví snadněji, je to čtenářsky vděčnější a jeden špatný projekt pak klidně zastíní tisíc dobrých,“ dodává.
My bychom zase rádi dodali, že špatné projekty tu opravdu jsou a dokonce o nich občas napíšeme. Na vině ale nemusí být bruselští úředníci, ale třeba ti čeští, kteří prostě dotaci nenastavili dobře.
Jak se čerpají dotace na lesy? Zatímco v jednom případě dostane příjemce 300 tisíc na posed, ve druhém zemědělci raději nežádají, protože musí čelit náročné administraci https://t.co/LdhLSUJxzJ
— EURACTIV.cz (@EURACTIV_cz) January 16, 2018
Kdo má z fondů prospěch
Pokud jde o kapsy podnikatelů, do těch samozřejmě dotace také mohou zamířit. Jenže si je tam nemohou tak docela nechat.
Peníze jsou určeny k tomu, aby je investovali do svého podniku, služeb nebo výroby. Třeba do technologií, které umožňují dostávat věci do vesmíru. Nebo do zvelebení starých průmyslových areálů. Je na to speciálně určen operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Lepší představu si o něm lze udělat zde.
Pak je tu ale celá řada dalších programů, ze kterých mohou čerpat i města, obce, školy, společenství vlastníků jednotek, nemocnice, občanská sdružení nebo klidně zoologické zahrady. Tabulkový přehled projektů za minulé sedmileté období si lze stáhnout zde.
Anebo lze jednoduše říct, že z fondů EU lze zaplatit spoustu věcí. Tohle je náš oblíbený příklad z poslední doby:
Otcovská dovolená na deset dní i dětské kluby zdarma. EU chce pomoci matkám s návratem do prácehttps://t.co/TmKrFYxgDc
— Za Hranici (@za_hranici) February 7, 2018
Takže: jsou peníze EU použity na věci veřejné, jako je stavba silnic, nemocnic, škol atd.? Nám se zdá, že ano.
Investigativa snadno a rychle
Lze k tomu samozřejmě přidat nějaká velká čísla. Jako tyhle makro údaje k čerpání v minulém sedmiletém období:
Lepší ale bude podívat se, co se z evropských peněz zaplatilo přímo ve vašem okolí:
Bylo u vás z evropských peněz podpořeno něco dobrého? Nebo to bylo něco zbytečného? Napište o tom do komentářů, nebo na Twitteru či Facebooku pod hashtagem #jasnovEU. Pozitivní zprávy i smysluplná kritika jsou v debatě o EU užitečné.