Česko získalo z fondů EU 30 miliard na boj s koronavirem. Jsou dávno naše, tvrdí premiér

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© European Union 2020

Kde se vzalo 30 miliard korun, které Česko dostalo na boj s koronavirem? O nové peníze se sice nejedná, „dávno naše“ ale také nejsou.

„Chci upozornit, že na boj s COVID-19 nedává EU ani o korunu víc, než na kolik měl stát nárok už před pandemií. Schválených 30 mld. Kč, kvůli kterým média oslavují evropské instituce, nejsou peníze navíc. Jsou dávno naše.“

Právě tímto tweetem poděkoval český premiér Andrej Babiš za finanční pomoc z rozpočtu Evropské unie, kterou bude moci Česko použít na nákup zdravotnických pomůcek, lepší vybavení nemocnic nebo na podporu malých a středních podniků zasažených koronavirovou krizí.

Odkazoval přitom na zprávu ministerstva financí, která upřesňuje informace týkající se pomoci ve výši 1,16 miliardy eur (cca 31 miliard korun) z rozpočtu EU. „Nejedná se o nové prostředky, ale o příležitost ponechat si nevyužité předfinancování v rámci kohezních fondů za účelem zlepšení cash-flow,“ uvedlo ministerstvo.

Tyto nevyužité prostředky mají v případě Česka hodnotu 294 milionů eur (přibližně 8 miliard korun). Zatímco v běžném případě by je Česko muselo do unijního rozpočtu vrátit do června 2020, kvůli koronavirové krizi si je může ponechat, a to při nejmenším do roku 2025.

O „nové peníze“ se tedy v tomto případě skutečně nejedná. „Naše“ peníze to ale také nejsou, neboť jde o peníze ze společného unijního rozpočtu, do kterého přispívají zejména bohatší členské státy EU, tzv. čistí plátci, v čele s Německem, dříve Velkou Británií, Francií a Itálií.

Kromě 294 milionů eur (8 miliard korun) má ale Česko na boj s koronavirem k dispozici dalších 869 milionů eur (cca 24 miliard korun), které Unie uvolnila ze svých strukturálních fondů. Jedná se přitom o spolufinancování z rozpočtu EU, které může Česko využít v případě, že zmíněných 294 milionů eur využije na opatření proti koronaviru.

Celkem má tedy Česko k dispozici 1,163 miliardy eur (cca 31 miliardy korun), které může použít na boj s koronavirem, aniž by musela sáhnout na peníze z národního rozpočtu.

Jedná se sice o peníze, které byly Česku přiděleny na období 2014-2020, podléhaly by ale spolufinancování z národního rozpočtu. Pokud by je tedy Česko využilo na běžný projekt, muselo by k tomu připojit i vlastní finance (u většiny projektů Česko platí 15 procent výdajů). Evropská komise proto částku 1,163 miliardy eur mimořádně vyčlenila takovým způsobem, aby ji mohlo Česko využít na boj s koronavirem bez nutnosti spolufinancování z národního rozpočtu. Navíc je bude moci použít okamžitě.

V současném programovém období 2014-2020 má Česko nad rámec zmíněných 1,163 miliardy eur k dispozici dalších 3,96 miliardy eur (cca 108 miliard korun, jedná se o částku včetně národního spolufinancování), které může díky pravidlu n+3 využít až do roku 2023.

Z této částky může Česko financovat dopravní, kulturní, stavební, vzdělávací, environmentální a další možné projekty v rámci končícího programového období 2014-2020. Česko ale může peníze přidělené na roky 2014-2020 čerpat až do roku 2023, a to díky pravidlu n+3. Nevyčerpané peníze bude muset vrátit zpět do unijního rozpočtu.

Po uzavření předešlého rozpočtového období 2007-2013 Česko vyčerpalo 96,4 procent přidělených peněz. Zbývající procenta odpovídala jedné miliardě eur (26,34 miliardy korun), kterou pak muselo vrátit do unijního rozpočtu.

Populárních 30 miliard korun ze strukturálních fondů navíc není jedinou částkou, kterou dala EU členským státům k dispozici. Včera Evropský parlament odhlasoval rozšíření Fondu solidarity, mezi členské státy zasažené koronavirem by se tak v roce 2020 mohla rozdělit podpora ve výši až 800 milionů eur. O konkrétních částkách pro členské země se bude rozhodovat případ od případu.

Všechna výše zmíněná opatření mají za cíl pomoci členským státům okamžitě, a to s využitím stávajících fondů a programů. Vytvoření nových nástrojů totiž vyžaduje delší čas. Na komplexním ekonomickém plánu a masivních investicích, které mají zachránit evropskou ekonomiku, Komise začíná pracovat. Teprve včera ji k tomu vyzvaly členské státy.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.