Vztahy EU s Ruskem nemají být podmíněny případem Navalného, žádá Kreml

Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell [© EPA-EFE/JOHN THYS / POOL 2021]

Kreml dnes varoval Evropskou unii, aby neudělala „hloupost“, že bude podmiňovat budoucí vztahy s Ruskem osudem opozičního vůdce Alexeje Navalného. Mluvčí ruského prezidenta současně prohlásil, že Vladimir Putin nesleduje soud, který v Moskvě právě rozhoduje, zda hlavního kritika Kremlu pošle do vězení. Ruské ministerstvo zahraničí podle tiskových agentur odsoudilo přítomnost zahraničních diplomatů v soudní síni jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

„Doufáme, že nedojde na takovou hloupost, jakou by bylo spojování perspektiv vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií s případem tohoto obyvatele vazební věznice,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS v souvislosti s nadcházející návštěvou šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě. Mluvčí dodal, že Putin nesleduje proces s Navalným, ale chystá se na schůzku s učiteli.

Hlavního oponenta prezidenta Putina zadrželi 17. ledna hned po příletu do Moskvy z léčení v Německu. Vězeňská služba jej viní, že „systematicky porušoval“ režim dříve uloženého podmíněného trestu.

Navalného obhájci u soudu předložili dokumenty dokazující, že se léčil v zahraničí, a proto se nemohl dostavit ke kontrole, a že o tom vyrozuměli vězeňskou službu. Její zástupce podle reportérů v soudní síni i tak požádal soud, aby Navalnému změnil podmíněný trest 3,5 roku vězení na nepodmíněný.

Ministr Petříček a evropští politici odsoudili zatčení Navalného

Český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček patří mezi ty evropské politiky, kteří jasně odsoudili včerejší zatčení ruského oponenta režimu Alexeje Navalného. Petříček uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání Rady ministrů zahraničí EU.

Případ Navalnyj v kostce

Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen k 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč podle aktuálního kurzu) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Sama firma přitom v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla „žádnou škodu“.

Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, že jej Evropský soud pro lidská práva očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení.

Navalnyj se v Berlíně od loňského srpna léčil z otravy látkou ze skupiny novičok. Tuto otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní, ale Moskva ji popírá. Stejně tak odmítá opozičníkova tvrzení, že jeho likvidaci nařídil přímo Putin a že se ho pokusilo odstranit komando tajné služby FSB.

Rusko nevylučuje zmrazení vztahů s EU kvůli sankcím za otravu Navalného

Evropská unie uvalí sankce na šest lidí a jednu firmu, které shledala zodpovědnými za otravu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Informovala o tom dnes s odvoláním na unijní zdroje agentura AFP. Podle ní opatření začne platit ve čtvrtek. Rusko slíbilo symetrickou odpověď.

Masivní protesty napříč Ruskem Borrella nezastaví

Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie pozatýkala podle médií rekordní počty lidí – tuto neděli více než 5700 a víkend předtím přes 3000. Proti uvěznění Navalného a mnohdy brutálním zásahům proti demonstrantům protestuje Západ, který hrozí Rusku dalšími sankcemi.

Navzdory tvrdým zásahům ruské policie a kritice západu však šéf unijní diplomacie Joseph Borrell ze své třídenní cesty do Moskvy, která má začít ve čtvrtek, neslevil. Přál by si během ní setkat se přímo s Navalným.

Některé evropské země se však obávají, že by Kreml mohl využít cestu k vlastní propagandě. Agentura DPA podotkla, že ministři zahraničí pobaltských zemí již dříve Borrella vyzvali, aby zvážil odložení návštěvy na protest proti uvěznění Navalného. Šéf unijní diplomacie je však přesvědčen, že s Moskvou je nutné jednat.

Ministři se na sankcích za Navalného nedohodli, Borrell poletí do Ruska

Přes naléhání řady států Evropské unie se dnes ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. Přednost dostala diplomatická cesta.

Borrell už v neděli odsoudil policejní represe vůči protestujícím v Rusku a vybídl Moskvu k respektování mezinárodních závazků. Mluvčí šéfa unijní diplomacie včera zásah ruských bezpečnostních složek, zatýkání protestujících Rusů a zacházení s Navalným označil za „nepřijatelné“.

„Pan Borrell si přeje při setkání s ruskými protějšky tato témata nastolit,“ uvedl podle AFP mluvčí Peter Stano.

EU opakovaně požadovala propuštění Navalného i jeho příznivců zadržených během protestů.

Reakce dalších zemí

Postup ruských bezpečnostních složek odsoudil mimo jiné ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken, který vyzval k propuštění Navalného. Šéf americké diplomacie podle agentury Reuters rovněž v televizi NBC News řekl, že USA zvažují možné reakce na dění v Rusku. Případné konkrétní kroky nezmínil.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune podle AFP naznačil možnost dalších sankcí EU vůči Moskvě a vybídl Německo, aby zvážilo přerušení dostavby podmořského plynovodu Nord Stream 2, jenž má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Berlín včera policejní násilí vůči demonstrantům v Rusku odsoudil a vyzval k propuštění Navalného i zadržených protestujících. Stanovisko k dokončení plynovodu z Ruska ovšem podle mluvčí vlády Martiny Fietzové nezměnil.

Nord Stream 2 má zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream a podle ruského plynárenského gigantu Gazprom, jenž je hlavním investorem projektu, je plynovod z 94 procent hotov. Unijní země Nord Stream 2 dlouhodobě rozděluje. Zatímco Německo ho podporuje, některé další státy – například Polsko – jsou proti, neboť podle nich zvýší ekonomický a politický vliv Ruska na Evropu.

Evžen Tošenovský: Šance plynovodu Nord Stream 2 na přežití jsou 50 na 50

Výhodou spolupráce s TOP 09 a lidovci je, že se v pohledu na evropské otázky nepřekvapíme, říká v rozhovoru europoslanec ODS Evžen Tošenovský. Podle svých slov doufá, že se po plynu sníží v rámci EU odpor i vůči jaderné energii.