Vznikne první unijní zásobník roušek a dalšího zdravotnického vybavení

Komisař pro řešení krizí Janez Lenarčič [© European Union, 2020]

Evropská komise vytvoří fond zásob zdravotnických ochranných pomůcek či ventilátorů potřebných v boji se šířící se koronavirovou nákazou. Bude k dispozici státům, kterým pro akutní potřeby chybí. Oznámil to dnes eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčić.

Některé evropské země se v současnosti potýkají s nedostatkem roušek, respirátorů či plicních ventilátorů. Část států včetně Francie, Německa či Česka na to zareagovala úplným či částečným zákazem vývozu potřebného zboží, na což si stěžují jiné země. Podle Komise by k řešení tohoto problému mohlo přispět i vytvoření rezervní kapacity.

„Bude využívána k podpoře členských států, které mají nedostatek vybavení potřebného k péči o nakažené pacienty, ochraně zdravotnických pracovníků a zpomalení šíření viru,“ uvedl Lenarčić.

Fond podle něho Komise vytvoří nejdříve, jak to bude možné. Budou v něm mimo jiné plicní ventilátory a další vybavení pro jednotky intenzivní péče, ochranné pomůcky, vakcíny a léky či potřeby pro laboratoře. Zásobník bude součástí Mechanismu civilní ochrany EU (tzv. rescEU), který posiluje spolupráci států v EU i mimo ni při katastrofách.

Počáteční rozpočet fondu by měl dosáhnout 50 milionů eur. 90 procent by měla financovat unijní exekutiva, zbytek členské státy. Na spravedlivou distribuci potřebného zdravotního materiálu bude dohlížet Středisko EU pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC). Uvádí to tisková zpráva Komise.

EU jako bezzubý bojovník proti koronaviru? Komise může dělat jen to, co jí státy dovolí

Státy EU hledají odpověď na to, jak co nejlépe zvládnout současnou krizi okolo koronaviru. Evropská komise nedisponuje dostatečnými pravomocemi, aby na sebe mohla převzít kompletní zodpovědnost. Svoji podpůrnou roli však podle odborníka zvládá dobře.

Koordinovaný způsob nákupů zdravotních potřeb

Brusel již vypsal několik tendrů na nákup ochranných prostředků a nemocničního vybavení. Pořizovat by je měl začít v těchto dnech. Mezi státy by je poté měl distribuovat v rámci systému společných nákupů, do nichž se přihlásila většina unijních zemí.

Celou situaci však komplikují zmíněné zákazy vývozů a další omezení, kvůli nimž nebylo pro Komisi jednoduché sehnat dodavatele a některá řízení se zdržela.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.