Výsledky evropských voleb v Maďarsku

Vítězstvím opozice skončily evropské volby i v Maďarsku, kde Svaz mladých demokratů-Maďarská občanská strana (FIDESZ-MPP) podle předběžných výsledků obdržel 47,41% hlasů, zatímco vládnoucí Maďarská socialistická strana získala 34,31%. K volebním urnám v Maďarsku přišlo 38, 47% voličů.

Vládní Maďarská socialistická strana (MSZP) získala v Evropském parlamentu o tři křesla méně než opoziční Svaz mladých demokratů-Maďarská občanská strana (FIDESZ-MPSZ). Šance vládní strany a opozičního FIDESZ se před volbami zdály vyrovnané. Výsledek je tudíž pro stranu a její vedení vážným varováním. Vedení strany se včera sešlo v Budapešti a předseda MSZP Lásczló Kovácsi po jednání předstoupil před novináře s prohlášením, ve kterém navrhl Republikové radě MSZP, aby svolala v říjnu předčasný kongres strany. Kongres bude řešit také personální otázky ve straně. Kovács dále uvedl, že neuvažuje o kandidatuře na šéfa strany.

Volební výsledky jsou následující: Fidesz-Magyar Polgári Szövetsége (FIDESZ-MPSZ) bude mít 12 křesel (47%) v Evropském parlamentu, Magyar Szocialista Part (MSZP) bude zastupovat 9 europoslanců (34%), Szabad Demokratak Szövetsége (SZDSZ), která se spolupodílí na vládní politice, obhájila 2 křesla (7,7%). Do Evropského parlamentu se také dostala strana Magyar Demokrata Forum (MDF), která získala 1 křeslo (5,3%).