V předvolebních průzkumech v Belgii ztrácejí Vlámští liberálové a demokraté v čele s premiérem Guyem Verhofstadtem

Strana belgického premiéra Guya Verhofstadta Vlámští liberálové a demokraté (VLD) se podle dubnového průzkumu deníku Le Soir a televize RTBF ocitá před červnovými regionálními a evropskými volbami v žebříčku volitelnosti se 17,4 %až na čtvrtém místě.

Podle průzkumu jsou nejsilnější vlámskou stranou opoziční Křesťanští demokraté (CDV) s 29 % před vládními Vlámskými socialisty (SPA) s 23,5 %. Na třetím místě se objevil ultranacionalistický Vlámský blok s 22,5 % hlasy. Deník Le Soir dále píše, že za těchto extrémních podmínek „Fialová koalice“ (liberálů a socialistů) má malé šance na přežití a předpovídá možný složitý vývoj v Belgii po červnových volbách.

Opačná situace je na jihu země ve valonské části a také v bruselském regionu. Ve valonské části Belgie dominují vládní frankofonní socialisté (PS) s 36,6 %, kteří se tak dostali před frankofonní liberály MR (29,9 %).

V Bruselu jsou na čele liberálové (MR) s téměř 32 % před socialisty (PS) s 27,2 %. Za pozitivní signál označuje průzkum pokles podpory ultranacionalistickému uskupení Vlámský blok, který získal v bruselském regionu 5,5 %, což je podstatně méně než předpovídal březnový výzkum. Podle aktuálního šetření by ultranacionalisté neměli možnost zablokovat bruselské instituce.

Belgickou federální vládu – „Fialovou koalici“ (která vzešla z parlamentních voleb v minulém roce), tvoří dvě liberální strany – vlámská VLD a frankofonní MR spolu v koalici se dvěma socialistickými stranami – vlámskou SPA a frankofonní PS.

Volby do Evropského parlamentu se budou v Belgii konat 13. června společně s volbami do místních zastupitelstvech. Zemi bude zastupovat 24 europoslanců (tedy stejný počet Česká republika, Portugalsko, Maďarsko a Řecko). Patnáct europoslanců bude voleno ve vlámské části a devět ve Valonsku. Účast v eurovolbách je pro Belgičany povinná.