The Capitals: Zamíchají evropské volby se složením německé vlády?

EURACTIV.com

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.

///

BERLÍN 

Nová vláda po evropských volbách?: Výsledek voleb do Evropského parlamentu by podle německých médií mohl zamíchat se složením vládního kabinetu. Očekává se,  že europoslanecký mandát získá současná ministryně spravedlnosti německo-britského občanství Katarina Barleyová, která je jedničkou kandidátky sociálních demokratů (SPD).

Barleyová ale možná nebude jedinou političkou, která po volbách opustí vládu. Diskutuje se také o předčasném odchodu kancléřky Angely Merkelové. Podle deníku Der Tagesspiegel se spekuluje i o budoucnosti dalších členů vlády. Mezi nimi je i ministryně obrany Ursula von der Leyenová, ministr financí Peter Altmaier, ministryně školství Anja Karliczeková, ministr vnitra Horst Seehofer a ministr pro rozvoj Gerd Müller. (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Požár: Pařížskou dominantu, 850 let starou katedrálu Notre Dame, zachvátil v pondělí večer ničivý požár. Plameny sahaly až do výšky 70 metrů a bojovalo s nimi 400 hasičů.

Emmanuel Macron kvůli tragédii zrušil svůj plánovaný televizní projev, ve kterém měl představit reakci vlády na protesty hnutí žlutých vest. Slavná katolická památka nikdy předtím nehořela. Francouzské úřady nyní pátrají po příčině požáru. (EURACTIV.fr)

///

MADRID

Novináři žádají Sáncheze, aby se zúčastnil předvolební debaty: Mezinárodní federace novinářů (IFJ) podpořila snahu jejích členských organizací ze Španělska, které žádají premiéra Pedra Sáncheze o účast v předvolební debatě ve veřejnoprávním rádiu a televizi (RTVE). Premiér zatím účast odmítá, podle Federace asociací španělských novinářů (FAPE) tím ale porušuje svůj slib, že bude chránit veřejnoprávní služby a RTVE samotnou.

Volby se budou ve Španělsku konat 28. dubna. Podle předvolebních průzkumů by Sánchezova socialistická strana PSOE měla volby vyhrát. Podle posledních průzkumů centra CIS se však téměř 40 procent voličů zatím nerozhodlo, komu dají svůj hlas. Analytici rovněž upozorňují, že konzervativní koaliční vláda s podporou krajně-pravicové strany Vox je stále ve hře. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

LONDÝN

Labourističtí zastánci Brexitu se zlobí: Podle labouristického poslance by jeho strana udělala strategickou chybu, pokud by do nadcházejících voleb do Evropského parlamentu vyslala proevropské kandidáty. Eurovolby se budou v Británii konat v případě, že země do konce května neopustí Unii.

Poslanec Gareth Snell řekl, že pokud labouristé představí voličům seznam kandidátů, jejichž „jediným cílem bude komplikovat odchod Británie z EU, bude to strategická chyba“.

Jeho komentář se objevil poté, co lídr labouristické strany v Evropském parlamentu Richard Corbett prohlásil, že labouristé by měli dát najevo svoji podporu pro referendum o dohodě o brexitu. V opačném případě podle něj přijdou o hlasy. (Samuel Stolton, EURACTIV.com)

///

ŘÍM

Vláda čelí vyšetřování: Lídr pravicové strany Liga Matteo Salvini je znovu vyšetřován kvůli údajnému únosu migrantů, kterým v lednu nebylo dovoleno opustit palubu lodi neziskové organizace Sea-Watch. Tentokrát by mohl soudnímu řízení ze stejného důvodu čelit i premiér Giuseppe Conte, ministr infrastruktury Danilo Toninelli a vicepremiér Luigi di Maio. „Dokud budu ministrem vnitra, italské přístavy zůstanou uzavřeny,“ prohlásil Salvini. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

VARŠAVA

Progresivní politici si nemyslí, že Polsko přijme euro: Předseda nové progresivní strany Wiosna (Jaro) Robert Biedron prohlásil, že debata o přijetí eura se nemůže posunout dál. Vládnoucí strana má podle něj dostatek síly na to, aby debatu o euru zablokovala. Ke změně polské měny by navíc bylo zapotřebí upravit ústavu, což za současných politických okolností není možné.(EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Podle prezidenta je nejvyšší čas přejít na hlasování kvalifikovanou většinou v zahraniční politice EU: „Není na čase zrušit povinnost dosažení jednomyslnosti v zahraniční politice EU?“  Končící prezident Andrej Kiska tuto otázku položil na roční Hodnotící konferenci slovenské zahraniční politiky. Podle něj často dílčí zájmy jednotlivých členských států překonají zájem celoevropský. Dodal, že někdy jsou populistické pozice slovenských sousedů představené jako pozice celé Visegrádské čtyřky, což může mít negativní dopad na image celé skupiny V4. (Zuzana Gabrižová, EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Reforma nebo czexit: Podle strany Svobodných, která má nyní v europarlamentu jednoho poslance, by se měla EU omezit na prostor volného trhu a pohybu osob. Pokud se EU do roku 2024 nereformuje, měla by ji ČR opustit.

Třináctá nejrychleji rostoucí ekonomika: Růst českého HDP dosahoval loni až 2,9 procent. Česká republika tak byla 13 nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

///

BUKUREŠŤ

Nová debata skončila bez úspěchu: Evropský parlament v pondělí večer opět debatoval o stavu právního státu v Rumunsku. Rumunská vláda, která nyní předsedá Radě EU, na plenárním zasedání ve Štrasburku chyběla, její postoj ale hájili rumunští sociálnědemokratičtí europoslanci, kteří debatu označili za součást předvolební kampaně. Eurokomisařka Věra Jourová však zdůraznila, že z pokud jde o nezávislost soudnictví, je třeba, aby se Rumunsko vrátilo zpět na správnou kolej.

Příprava změn: Zvláštní právní výbor rumunského parlamentu požádal o prodloužení mandátu. Cílem výboru je příprava změn trestního a soudního zákoníku, na které začne znovu pracovat poté, co ministr spravedlnosti Tudorel Toader odmítl podpořit mimořádný dekret umožňující vysoce postaveným osobám požádat o zrušení trestu. Představitelé socialistické vládnoucí strany PSD ale tvrdí, že dekret má pouze opravit stávající legislativu tak, aby byla v souladu s rozhodnutím ústavního soudu.  (EURACTIV.ro)

///

ATHÉNY

Termín voleb se měnit nebude: Řecký premiér v rozhovoru pro televizní stanici Antenna TV odmítl spekulace o posunu termínu parlamentních voleb na dobu konání voleb do Evropského parlamentu. Volby se podle něj uskuteční podle původního plánu v říjnu 2019. Jak uvádí řecká média, květnový termín by byl ale pro vládní Syrizu politicky výhodnější. Tsipras v rozhovoru uvedl, že je „zvyklý prohrávat referenda, ale vítězit ve volbách“ a dodal, že jde o strategické rozhodnutí, které nehodlá přehodnocovat. Jde prý o známku toho, že se Řecko vrací k normálu.

Chystá se první větrná elektrárna na moři: Řecká vláda spustí soutěž, jejíž vítěz postaví první větrnou elektrárnu v řeckých vodách. Na akci, kterou v Athénách pořádalo velvyslanectví Norska, to oznámil generální tajemník ministerstva energetiky. Norsko v Řecku podporuje zelené investice a modrou ekonomiku („modrá ekonomika“ zahrnuje hospodaření a ochranu mořského prostředí, pozn. red.) prostřednictvím grantů EHP.

Splátka dluhu u MMF: Řecko tento týden hodlá požádat evropský záchranný fond ESM o svolení s předčasným splacením půjček, které v minulosti dostalo od Mezinárodního měnového fondu. Jedná se o půjčky ze dvou prvních záchranných programů, které jsou pro Řecko nyní, kdy má opět přístup na finanční trhy, zbytečně drahé. Předčasné splacení úvěrů podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase vytvoří příznivé podmínky pro řeckou ekonomiku. Tsipras včera zároveň přislíbil nová sociální opatření. (Theodore Karaoulanis, EURACTIV.gr)

///

ZÁHŘEB

Vláda schválila akční plán předsednictví v Radě EU: Chorvatská ministryně zahraničních věcí a evropských záležitostí Marija Pejčinovićová Burićová představila akční plán chorvatského předsednictví v Radě EU. Součást plánu je obsahová náplň předsednictví, logistika, lidské zdroje a kalendář plánovaných setkání. V samotném Chorvatsku by během předsednictví v roce 2020 mělo proběhnout 30 schůzek na vysoké úrovni. Vláda plánuje uspořádat neformální summit Evropské rady, 20 neformálních ministerských rad a konferencí. Další čtyři velké akce uspořádá chorvatský parlament. Většina akcí proběhne v Záhřebu, některé ale vláda plánuje uspořádat mimo hlavní město a propagovat tak regiony. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Policie trestně stíhá místopředsedu parlamentu: Policie oznámila, že zahájila trestní stíhání místopředsedy vládnoucí strany HDZ (EPP) a chorvatského parlamentu Milijana Brkiće. Brkić je podle policie „podezřelý ze spáchání útoků na počítačové systémy, programy a data na úkor několika osob“. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

LUBLAŇ

EU potřebuje lidi s vizí: Podle slovinského premiéra Marjana Šarece (ALDE) by bylo dobré, kdyby příští Evropskou komisi vedli lidé, kteří budou mít vizi, kam by EU měla směřovat, a kteří její rozvoj budou zakládat na právním řádu a solidaritě. Současné vedení Komise podle něj tyto podmínky nenaplňuje. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Investice do vodní dopravy: Zástupci ministerstev Srbska a Maďarska podepsali memorandum o modernizaci zdymadel na srbském úseku Tisy, která pramení na Zakarpatské Ukrajině, protéká Maďarskem a v Srbsku se vlévá do Dunaje. Navýšení kapacity zdymadel je podmínkou pro zařazení Tisy mezi Transevropské dopravní sítě (TEN-T), o nějž obě země usilují. Trasy zařazené do sítí TEN-T jsou uznány jako trasy celoevropského významu a mají jako takové nárok na podporu z evropského rozpočtu.  (Beta-EURACTIV.rs)

Originál v anglickém jazyce je k přečtení na EURACTIV.com.