The Capitals: Maďarsko zasahuje do ukrajinských komunálních voleb, zní z Kyjeva

© EPA/JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Kyjevu se nelíbí maďarský zásah do voleb. Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolalo maďarského velvyslance poté, co ministr zahraničí Orbánovy vlády Péter Szijjártó na sociálních sítích během nedělních komunálních voleb podpořil stranu KMKST reprezentující maďarskou menšinu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Podezření ze zametení vraždy pod koberec. Po svém zatčení minulý týden jde nyní už bývalý speciální prokurátor Dušan Kováčik do vazby. V neděli o tom rozhodl Specializovaný trestní soud v Pezinku. Kováčik je podezřelý mimo jiné z toho, že podkopával vyšetřování plánované vraždy policisty Národní kriminální agentury. Informoval o tom Denník N. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Demonstrace pokračují. Ve Varšavě a dalších polských městech pokračují masivní demonstrace proti rozhodnutí ústavního soudu, které zakazuje těhotným ženám podstoupit potrat kvůli poškození plodu. Demonstrace trvají již pátým dnem a značně znesnadňují dopravu ve městech. (Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl)


ZÁPAD

BERLÍN

Volba vedení CDU odložena. Křesťanští demokraté (CDU) odložili svou stranickou konferenci. Důvodem je zhoršující se situace kolem koronaviru. Na plánované konferenci se přitom mělo volit nové vedení strany včetně předsedy, který se s největší pravděpodobností stane i příštím kancléřem. Původně se konference měla uskutečnit 4. prosince, nyní je však plánována na rok 2021. Současná předsedkyně strany Annegret Kramp-Karrenbauerová bude post zastávat až do chvíle, kdy sjezd strany proběhne. Hledání nového termínu pro konání sjezdu už potvrdila i kancléřka Angela Merkelová. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Napětí mezi Francií a Tureckem roste. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan obvinil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z vedení „nenávistné kampaně“ proti muslimům. Ve velmi vypjatém projevu turecký prezident uvedl, že Francie se dopouští „lynčování a nenávistné kampaně podobné té vedené proti evropským židům před druhou světovou válkou“. Podle Erdogana začala Francie tuto nenávistnou kampaň vést v reakci na vraždu francouzského učitele historie a zeměpisu Samuela Patyho. Ten svým žákům během vyučování ukázal karikatury proroka Mohammeda. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

VÍDEŇ

Oslavy národních svátků výrazně omezeny. Oficiální oslavy rakouského národního svátku – během kterých vládní politici tradičně pronášejí projevy, vojáci své přísahy před úřadujícím prezidentem a vojenská technika včetně tanků a helikoptér se objevuje v centru Vídně – se tentokrát v pondělí 26. října konaly za přísných omezení a ve velmi skromném duchu. Důvodem je rostoucí počet nakažených Covidem-19. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Nepohodlí severních Toryů. Řada především severoanglických měst, ve kterých žije přes 8 milionů obyvatel a mezi které se řadí i Liverpool, Manchester a Sheffield, se ocitla v přísných podmínkách lockdownu. To znepokojuje 50 konzervativních britských zákonodárců, kteří z těchto míst pocházejí. Podle nich obyvatelé těchto oblastí zaplatí v boji s pandemií největší cenu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Vláda lobbuje za DSA. Irská vláda se dostává pod čím dál větší tlak ze strany průmyslu, který žádá, aby irští vládní představitelé zaujali kritický přístup k chystanému Aktu o digitálních službách (DSA). Připravovaná legislativa má za cíl vytvořit regulativní rámec pro internet a její oficiální představení Komise plánuje v prosinci.

Ve vyjádření adresovaném irskému ministerstvu obchodu, podnikání a inovací zástupci internetového byznysu uvádějí, že problematika soutěžního práva by neměla být směšována s komplexním regulatorním rámcem pro prostředí internetu, který se zaměřuje na moderaci obsahu a online reklam. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HESLINKY

Vývoz zbraní musí být transparentní. Udělat si komplexní představu o finském vývozu zbraní je složité, protože systém není ucelený, upozorňuje v pondělí zveřejněná zpráva nezávislého bezpečnostního think tanku Safer Globe. Organizace vyzývá finskou vládu, aby se inspirovala v dalších zemích EU, veškerý export koordinovala a sepsala přehled do jedné zprávy. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Nová vláda je na cestě. V noci na pondělí skončilo druhé a poslední kolo litevských parlamentních voleb. Konzervativní strana TS-LKD zvítězila, zatímco Litevská unie farmářů a zelených z dosavadní vlády skončila druhá. Konzervativci v současné době vyjednávají o vytvořené středopravé či konzervativně-liberální koalici s Liberálním hnutím a Svobodnou stranou. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


JIH

ŘÍM

Kritika nových opatření. Nový koronavirový dekret italské vlády, který platí od pondělí do 24. listopadu, si vysloužil kritiku politiků, asociací i občanů. Bývalý premiér Matteo Renzi, jehož strana je součástí vládní koalice, přislíbil, že požádá o změnu opatření. Lídr Demokratické strany Nicola Zingaretti mu nicméně vzkázal, že „nemůže o těchto opatřeních rozhodovat, a pak, když jsou uplatňována, proti nim protestovat“. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Peníze z EU využijeme 100%. Španělská vláda plánuje využít celých 140 miliard eur, které zemi náleží z evropského fondu obnovy. V pondělí to potvrdil premiér Pedro Sánchez po videokonferenci s předsedy regionálních vlád a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Usmíření se Severní Makedonií je na dosah. Premiér Severní Makedonie Zoran Zaev v pondělí potvrdil, že je připraven podepsat dodatek k dohodě o vzájemném přátelství s Bulharskem. Obě země sice považují již podepsanou dohodu za „excelentní“, podle Zaeva je ale potřeba připojit nový dokument, který by uváděl na pravou míru některé nejasnosti. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Odklad daňových povinností. Rumunská vláda přijala opatření, která mají pomoci občanům ekonomicky zvládnout pandemii. Podniky i jednotlivci mohou požádat o odklad platby daní až do 25. prosince.

Francie pomůže se stavbou jaderných reaktorů. Rumunsko a Francie podepsaly deklaraci o spolupráci v sektoru jaderné energie. Francouzská státní společnost Orano by měla pomoci s výstavbou dvou nových jaderných reaktorů v rumunské elektrárně Cernavoda. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Domácí násilí na vzestupu. Počet případů domácího násilí v důsledku karanténních opatření vzrostl o 50 %. Informovala o tom předsedkyně chorvatského výboru pro rovnost pohlaví Marija Selak Respudićová. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.