Slavnostní ceremoniál před budovou Evropského parlamentu ve Štrasburku

V pondělí 3. května 2004 byly vztyčeny vlajky nových členských zemí před budovou Evropského parlamentu ve Štrasburku. Zástupci České republiky předali jako první podle abecedního pořádku českou vlajku do rukou předsedovi Evropského parlamentu Patu Coxovi.

Souvislosti: Předseda Evropského parlamentu Pat Cox včera slavnostně přivítal na prostranství před budovou Louise Weiss ve Štrasburku předsedy národních parlamentů z nových členských zemí EU. Podobně jako při ceremoniálu v Dublinu přinesly složené prapory děti a předaly je předsedovi Poslanecké sněmovny České republiky Lubomír Zaorálkovi a předsedovi Senátu Petru Pithartovi, kteří předali českou vlajku Patu Coxovi. Předseda podal prapor vojákovi z evropských jednotek Eurocorps. Poté za tónů Beethovenovy Ódy na radost, hymny Evropské unie, vystoupalo k nebesům všech 10 vlajek, které doplnily zbývající patnáctku. Stožáry na, které visí vlajky nových zemí EU, byly vyrobeny v Gdaňsku a jsou podle Pata Coxe darem polského národa evropskému lidu. Tohoto slavnostního obřadu se jako host zúčastnil bývalý polský prezident Lech Walesa.

Na slavnostní ceremonii .navázalo první plenární zasedání Evropského parlamentu za účasti 162 evropských poslanců z nových členských zemí EU. Tato hodinová mimořádná schůze byla výlučně věnována rozšíření.

Poslanci z nových členských zemích mají od včerejška plnoprávné postavení v Evropském parlamentu jako jejich kolegové z bývalé patnáctky. Evropští poslanci z nových členských zemí se mohou přihlásit o slovo do diskuse a promluvit v plénu. Využil toho zatím zástupce Poláků a Maďar. Češi se přihlásili do úterní a středeční rozpravy. Od včerejška se také vše simultánně tlumočí do českého jazyka, který je od 1. 5 2004 jedním z oficiálních jazyků EU.

V úterý pokračuje plenární zasedání ve Štrasburku, na kterém se také bude diskutovat o rozšíření a budoucnosti Evropské unie.

Další kroky: Evropský parlament má od včerejška 788 poslanců, místo dosavadních 626. Tento týden probíhá poslední plenární zasedání před evropskými volbami, které se uskuteční ve dnech od 10 do 13. června 2004 v celé Evropské unii. Poté zasedne do křesel v Evropském parlamentu 732 řádně zvolených poslanců z 25 zemí.