Senátoři vyzvali vládu k rychlému využití unijních peněz na boj s koronavirem

© Shutterstock

Senát vyzval vládu k efektivnímu, rychlému a transparentnímu využití peněz, které Evropská unie mimořádně uvolnila pro Česko na řešení důsledků epidemie koronaviru. Horní komora dnes také doporučila, aby vláda upravila pravidla pro přeshraniční pohyb pracovníků se sousedními státy podle pokynů Evropské komise z konce března. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zastupovala premiéra Andreje Babiše, s tím souhlasila.

Evropská komise koncem března oznámila, že vyčlenila pro Česko na 1,2 miliardy eur (32 miliard Kč). Peníze jsou v novém investičního fondu, který umožní členským zemím přesunout nepoužité prostředky ze strukturálních fondů do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím.

Babiš poté uvedl, že se jedná o zbytek peněz, které byly Česku přiděleny na programové období 2014 až 2020. Vyčerpat z nich podle premiéra zbývá 100 miliard korun, na řešení situace kolem koronaviru z nich Komise vyčlenila 30 miliard na okamžité použití.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve středu senátorům ze zahraničního výboru řekl, že  se vedou jednání o českém zapojení do mechanismu Evropské komise, který by mohl hradit náklady na leteckou dopravu.

Koordinovaně a bez rizika. Komise zveřejnila plán uvolňování koronavirových opatření

Unijní státy by měly začít postupně uvolňovat koronavirová omezení, až to vývoj nákazy dovolí. Měly by přitom vycházet ze své specifické situace a zároveň své kroky koordinovat s ostatními.

Senát na návrh předsedy senátního evropského výboru Václava Hampla (za KDU-ČSL) zdůraznil klíčovou roli společného evropského trhu pro české hospodářství a nutnost hledat a prosazovat i v době pandemie možnosti k jeho zachování, ochraně a posilování.

Evropská komise ve středu oznámila, že schválila České republice státní podporu pro malé a střední podniky, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s koronavirem. Celková výše pomoci může dosáhnout až jedné miliardy Kč. Česko hodlá v první fázi programu poskytnout firmám 300 milionů korun.

EK schválila Česku miliardovou pomoc pro malé a střední podniky v rámci boje s koronavirem

Evropská komise (EK) schválila České republice státní podporu pro malé a střední podniky, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s koronavirem.