Řecko získá od EU další finance na pomoc s uprchlíky

© Shutterstock

Komise poskytne 180 milionů eur na ubytování pro uprchlíky v Řecku a jejich začlenění do běžného života.

Evropská komise oznámila uvolnění dodatečných 180 milionů eur (přibližně 4,56 miliardy Kč) na programy podpory uprchlíků v Řecku.

Část peněz je určena k rozšíření programu Mimořádná podpora pro integraci a ubytování (ESTIA), který pomáhá běžencům a jejich rodinám přesídlit z táborů do měst a poskytuje jim pravidelnou finanční pomoc. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Uvolnění finančních zdrojů nastalo poté, co se eurokomisař pro humanitární spolupráci Christos Stylianides v Aténách setkal s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem.

Stylianides: Nadále se budeme snažit běžencům v Řecku pomáhat, aby mohli vést bezpečnější, normální a důstojný život, a usnadňovat jejich integraci do místní ekonomiky a společnosti.

„Unijní humanitární programy pro uprchlíky v Řecku jsou jasnou demonstrací evropské solidarity. Nadále se budeme snažit běžencům v Řecku pomáhat, aby mohli vést bezpečnější, normální a důstojný život, a usnadňovat jejich integraci do místní ekonomiky a společnosti,“ řekl Stylianides.

Grafika: Kudy míří migranti do Evropy a kolik jich je. Podívejte se na přehled kroků EU ˃˃˃˃

„Díky unijnímu programu ESTIA se daří měnit životní podmínky lidí k lepšímu. Chtěl obzvlášť poděkovat řeckým občanům a starostům, kteří ve svých obcích uprchlíky s empatií a péčí přijali,“ dodal komisař.

Charanzová: Relokační systém není cesta. Mezi státy EU musí existovat solidarity, ale tu nelze vynucovat. Více v rozhovoru ˃˃˃˃

ESTIA poskytuje uprchlíkům ubytování a finance

Program ESTIA spustila EU ve spolupráci s úřadem OSN pro uprchlíky (UNHCR) v červenci 2017. Jedná se o hlavní unijní projekt mimořádné podpory v Řecku.

V souladu s politikou řecké vlády pomáhá uprchlíkům začít nový život mimo tábory. Dosud bylo v jeho rámci vytvořeno 23 tisíc městských ubytovacích zařízení a finanční pomoc díky němu dostává 41 tisíce uprchlíků a žadatelů o azyl.

Merkelová: Země více zatížené migrací by měly mít více peněz z rozpočtu EU. Více ˃˃˃˃

Celkem Komise dosud Řecku na pomoc se zvládáním humanitární krize a migrace i na ochranu vnějších hranic přidělila přes 1,5 miliardy eur (zhruba 38 miliard Kč).