Profil poslance Evropského parlamentu: Vladimír Remek

Remek EP

Vladimír Remek byl do Evropského parlamentu zvolen na kandidátce Komunistické strany Čech a Moravy. KSČM se v EP připojila k frakci Sjednocené evropské levice/Severské zelené levice. Remek působí ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a ve Výboru pro parlamentní vztahy EU – Rusko.

Vladimír Remek se narodil roku 1948 v Českých Budějovicích. Po maturitě studoval na Vyšším leteckém učilišti v Košicích. Po jeho absolvování v roce 1970 nastoupil k leteckému útvaru v Českých Budějovicích. O dva roky později byl vybrán ke studiu na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina v Moskvě. Od roku 1976 se ve Středisku přípravy kosmonautů J. A. Gagarina v Hvězdném městečku u Moskvy začal připravovat ke kosmickému letu.

Kosmonaut Remek: Vladimír Remek v hodnosti kapitána byl nominován do funkce kosmonauta-výzkumníka v posádce kosmické lodi Sojuz 28, která byla první mezinárodní posádkou v rámci programu Interkosmos. Let se uskutečnil od 2. do 10. března 1978. Vladimír Remek se stal občanem třetího státu (po kosmonautech tehdejšího SSSR a astronautech USA), který vzlétl do kosmu, a tehdy celkově 87. kosmonautem světa. Je jediným československým kosmonautem.

Po návratu do Československa působil Vladimír Remek jako vedoucí pracovník ve výzkumném vojenském pracovišti v Praze-Kbelích. V osmdesátých létech absolvoval Vojenskou školu GŠ SSSR v Moskvě. Do roku 1990 byl zaměstnán jako vojenský pilot ČSLA. V letech 1990–1995 byl ředitelem Vojenského muzea letectví a kosmonautiky v Praze-Kbelích. V červnu 1995 odešel z armády.

Po Vladimíru Remkovi je pojmenována planetka č. 2552, objevená na Kleti.

Remek a KSČM: Vladimír Remek působil jako obchodní rada na české ambasádě v Moskvě. Není členem komunistické strany. KSČM mu už dříve nabízela kandidaturu do Senátu či dokonce na prezidenta. Vždy odmítl, ale nakonec kývl na nabídku dostat se do Bruselu a Štrasburku. „Volba komunistů není nahodilá,“ uvádí se na oficiálních stránkách KSČM. Remek byl do roku 1990 členem KSČ, musel ale jako voják členství ve straně podle zákona ukončit. „Pokud někdo bude mít problém s tím, že kandiduji za komunisty, tak je to spíš jeho problém,“ uvedl Remek.

S Evropskou unií a jejími institucemi neměl Vladimír Remek před svým zvolením žádné zkušenosti.

Hlavním asistentem Remka v Evropském parlamentu je Petr Voldán, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Moskvě. Remek má ještě tři další asistenty.

Hovoří anglicky a rusky.

Kontakt:

vremek@europarl.eu.int

Bât. Altiero Spinelli, 07F151, 60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60, B-1047 Brusel

Fax: +32 (0)2 284 9131

Bât. Louise Weiss, T05030, Allée du Printemps, BP 10024/F, F-67070 Strasbourg Cedex

Fax: +33 (0)3 88 17 9131

Poštovní adresa: Evropský parlament, Rue Wiertz, ASP 07F151, B-1047 Brusel