Tento článek je součástí Special reportu: Co chtějí české politické strany prosazovat v Evropském parlamentu?
ČSSD se v rámci frakcí Evropského parlamentu řadí k Progresivní alianci socialistů a demokratů (S&D). Ve volbách v roce 2014 získala 14,17 % hlasů a čtyři poslanecké mandáty.
Kandidáti
- Pavel Poc
Lídrem ČSSD pro volby do Evropského parlamentu je Pavel Poc, který je europoslancem za ČSSD od roku 2009. Pavel Poc je členem strany od roku 1997, v období let 1998-2002 působil jako místostarosta Mariánských lázní.
Klíčová témata: ochrana zdraví, životní prostředí
- Olga Sehnalová
Olga Sehnalová, původním povoláním lékařka, byla europoslankyní za ČSSD zvolena již v roce 2009 a v nadcházejících eurovolbách bude svůj mandát opět obhajovat. V politice již působí od 90. let, před svým zvolením do Evropského parlamentu byla aktivní na komunální úrovni jako místostarostka Kroměříže.
Klíčová témata: ochrana spotřebitelů, doprava
- Radek Hlaváček
Radek Hlaváček vstoupil do ČSSD před deseti lety a na post europoslance letos kandiduje poprvé. Je předsedou Mladých sociálních demokratů.
- Zuzana Brzobohatá
Zuzana Brzobohatá byla zvolena europoslankyní za ČSSD již v roce 2009. Do roku 2014 pak působila v rozpočtovém výboru. Kandidovala i v roce 2014, avšak neúspěšně.
- Pavel Kawulok
Pětkou kandidátky je Pavel Kawulok, který působí jako právník.
Kompletní kandidátní listina je dostupná zde.
Program
Hlavní motto kampaně ČSSD pro volby do Evropského parlamentu je „Pro férovou Evropu“. Volební program doplňuje ČSSD ještě s desaterem, kterou označuje jako smlouvu europoslance s voličem. Desatero v zásadě kopíruje klíčové body programu a na závěr budoucí europoslance zavazuje k tomu, že po dobu svého mandátu „zůstanou v přímém kontaktu se svými voliči a budou je pravidelně informovat o svých aktivitách“.
Pod prosazováním férové Evropy, které ČSSD ve svém programu proklamuje, si strana představuje především stírání rozdílů mezi evropskými mzdami, v kvalitě potravin a jiného zboží na evropském trhu nebo například mezi sazbami mobilních operátorů.
Přijetí eura
Vedle bodů týkající se spravedlivé Evropy se ČSSD zabývá ve svém volebním programu přijetím eura. „Není kam spěchat. Euro přijmeme, až to bude jednoznačně výhodné pro českou ekonomiku i české občany,“ uvádí strana. Ve zmíněném desateru je pak uvedeno, že europoslanec „se zavedením eura bude souhlasit pouze a jen, až to pro všechny naše občany bude opravdu výhodné“.
Komentář redakce: Ačkoliv je přijetí eura z českého pohledu důležitým evropským tématem, je to česká vláda, která v této věci bude rozhodovat, a nikoli europoslanci v Evropském parlamentu. Europoslanec sice se zavedením jednotné měny v ČR může či nemusí veřejně souhlasit, v rámci svého mandátu v EP jej však neovlivní.
Kvalitní zdravotní péče pro všechny
ČSSD chce usilovat o větší propojení zdravotních systémů členských zemí EU. V tomto bodě také uvádí, že „čeští turisté, studenti nebo pracovníci by měli mít zaručenou stejnou základní zdravotní péči po celé EU jako v ČR.“
Komentář redakce: Občané ČR již nárok na stejnou zdravotní péči za stejných podmínek na území jiných států EU mají, a to na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění.
Migrace a bezpečnost
ČSSD ve svém programu vyvrací tvrzení politické konkurence, podle kterého jsou socialisté proimigrační stranou. „ČSSD dlouhodobě odmítá kvóty na přerozdělování uprchlíků,“ vysvětluje.
Komentář redakce: Sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu řešení náhlých migračních krizí vidí právě v relokačním systému.
Po migraci se ČSSD ve svém programu zabývá také bezpečností. Uvádí přitom, že „Evropa se v otázkách obrany nemůže jenom na někoho spoléhat a musí investovat do vlastní obrany.“ Jako konkrétní příklad jmenuje evropský obranný fond, který má být začátkem nové obranné spolupráce v Evropě.
Držení zbraní
Devatenáctý bod principů ČSSD se věnuje zbraňové směrnici. „Právo na zbraně nesmí být v Česku omezeno, naopak česká legislativa by mohla být pro Unii v mnoha ohledech příkladem,“ uvádí strana.
Komentář redakce: Směrnice o nabývání a držení zbraní byla Evropským parlamentem již schválena. Dosud nebyla plně implementována do českého práva a ČR proti směrnici podala žalobu k Soudnímu dvoru EU. Rozsudek bude znám na podzim. O tom, zda bude právo na nabývání a držení poloautomatických zbraní v ČR omezeno, či nikoli, tedy rozhodne soud, nikoli europoslanci.
Česká suverenita
Volební program ČSSD se zabývá českou suverenitou v rámci EU. „Česko je plně suverénní zemí, která pouze některé své pravomoci (stejně jako všechny ostatní státy od Lucemburska po Německo) dobrovolně přenesla na instituce EU, protože 500 milionů lidí dokáže vyjednávat lépe než 10 milionů,“ vysvětlují socialisté ve svém programu. Zdůrazňují také to, že v drtivé většině oblastí má ČR právo veta.
Komentář redakce: ČSSD značnou část programu věnovala vysvětlování obecných aspektů evropské integrace a politik EU.
Co říkají průzkumy
Podle výsledků volebního modelu agentury Kantar CZ z 8. května má ČSSD 11% volební potenciál. Podle agentury Median (9. května) je potenciál 13 %.
Přehled předvolebních průzkumů je k dispozici zde.