Přehled českých europoslanců: Tomáš Zdechovský

© European Union, 2017

Tomáš Zdechovský úspěšně kandidoval v roce 2014 za KDU-ČSL, která je v Evropském parlamentu součástí frakce EPP. Je členem výbor pro rozpočtovou kontrolu a výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Europoslanec svůj mandát obhájil i ve volbách v roce 2019.

Během svého pětiletého mandátu byl Tomáš Zdechovský zpravodajem třech zpráv. První se týkala doporučení pro rozhodnutí Rady o přistoupení Chorvatska k Úmluvě o ochraně finančních zájmů Evropských společenství předložené v únoru 2016.

Dále byl zpravodajem zprávy o uvolnění prostředků z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci předložené v únoru 2016 a zprávy o automatizované výměně daktyloskopických údajů v České republice a dalších členských státech předložené v březnu 2017.

Stal se také stínovým zpravodajem návrhu o zahájení automatizované výměny údajů o registraci vozidel v České republice ze září 2017, návrhu o statistice Společenství v oblasti migrace a mezinárodní ochrany z listopadu 2018 a nebo návrhu, kterým se na období let 2021 až 2027 zřizuje program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání z února 2019.

Europoslanec se věnoval velké témat. „Komise se už na můj podnět zabývá zabráněním šmejdským praktikám jako je stáčení kilometrů,“ uvedl pro Programy do voleb Zdechovský. Dále se podílel na tvorbě opatření, jejichž cílem byl boj proti terorismu, ochrana hranic či řešení migrace a udělování azylu.

Tomáš Zdechovský: EU se musí změnit. Tématem eurovoleb bude reforma

V evropských volbách se určitě objeví snaha nahnat body pomocí strachu, to bude taktika populistických stran, říká Tomáš Zdechovský.

Do povědomí veřejnosti vstoupil v souvislosti s kauzou norského úřadu na ochranu dětí Barnevarnet nebo se zadrženým řidičem kamionu, který byl ve Francii obviněn z pašování migrantů.

„Jsem rád, že jsem z pozice europoslance mohl pomoci mnoha konkrétním lidem, ať už to byl misionář Petr Jašek vězněný v Súdánu, válečný novinář Radan Šprongl zadržený v Thajsku, kamioňáci, obyčejní lidé přicházející o děti v řadě států a mohl bych ještě dlouho pokračovat,“ uvedl Zdechovský.

O kauzu řidiče Sagana se zajímá i prezident Zeman, říká europoslanec Zdechovský

S českým europoslancem Tomášem Zdechovským jsme mluvili o aktuální kauze českého řidiče Jiřího Sagana. Jak se případ vyvíjí a v čem spatřuje největší problém?