Tento článek je součástí Special reportu: Přehled českých europoslanců: Na čem pracovali a co se jim podařilo?
Petr Ježek úspěšně kandidoval v roce 2014 za hnutí ANO, později jej ale opustil a stal se spoluzakladatelem hnutí Hlas. Předsedal zvláštnímu výboru pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) a byl členem hospodářského a měnového výboru (ECON). Europoslanci se jeho mandát ve volbách 2019 nepodařilo obhájit.
Europoslanec Ježek byl za dobu svého mandátu zpravodajem celkem dvou zpráv v Evropském parlamentu. První z nich byla zpráva o prospektu, který má být zveřejněn při veřejné nabídce nebo přijetí cenných papírů k obchodování z července 2016, jenž byla zhotovena v rámci Hospodářského a měnového výboru (ECON).
Druhá zpráva z listopadu 2017 byla zpracována v rámci vyšetřovacího výboru (PANA). Jednalo se o zprávu o vyšetřování praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňových úniků.
Pozici stínového zpravodaje zastával celkem u jedenácti zpráv v rámci působení ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Věnoval se například nástroji pro finanční podporu správy hranic a víz, stínoval také zprávu o návrhu nařízení, kterým se na období let 2021 až 2027 zřizuje program výměny, pomoci a odborného vzdělávání za účelem ochrany eura proti padělání („program Pericles IV“) z února 2019, zprávu o návrhu směrnice o potírání podvodů v oblasti bezhotovostních prostředků pro placení a jejich padělání ze září 2018. Jeho velkým tématem byl boj proti praní peněz a proti terorismu a jeho financování. Dále pozici stínového zpravodaje zastával u celkem devatenácti zpráv v rámci působení v Hospodářském a měnovém výboru (ECON). Jednalo se o zprávy týkající se danění digitálních služeb či o poplatcích za přeshraniční platby v Unii a poplatky za konverzi měny.
Europoslanec se za dobu svého mandátu věnoval především tématům jako jsou daňové a finanční podvody, problematika digitálních firem atd. Jako předseda delegace pro vztahy s Japonskem propagoval a zdůrazňoval důležitost obchodní dohody mezi EU a Japonskem. K tomuto tématu se vyjádřil v jednom z rozhovorů pro EURACTIV.cz následovně: „Dohoda by mohla mít na unijní hospodářství výraznější pozitivní dopad než Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) dojednávané se Spojenými státy.“
Na půdě EP se europoslanec dále hojně věnoval migraci. V minulosti se v tomto kontextu vyslovoval pro úpravu mezinárodních smluv. V souvislosti s migrací také upozorňoval na nutnost řešení daňových úniků firem v rozvojových zemích.