Přehled českých europoslanců: Pavel Telička

© European Union 2019

Pavel Telička úspěšně kandidoval v roce 2014 z hnutí ANO, které se v Evropském parlamentu řadí k frakci ALDE. Hnutí ale později opustil a založil vlastní politický projekt Hlas. Působil jako místopředseda Evropského parlamentu a člen výboru pro dopravu a cestovní ruch. Mandát se mu v letošních volbách nepodařilo obhájit.

Podle hodnocení MEP Ranking je Pavel Telička nejaktivnějším českým europoslancem a  zároveň čtvrtým nejaktivnějším z celého Evropského parlamentu. Byl zpravodajem tří zpráv. Za zmínku stojí především zpráva o Nástroji pro propojení Evropy z roku 2018.

„Ve zkratce lze říci, že základním posláním tohoto nástroje je, aby se z unijních peněz ve výši přes 40 mld. EUR podporovala výstavba důležitých sítí a to systematicky, strategicky a koncepčně. Nemělo by se stát, že za podpory unijních prostředků postaví například dálnice z Vídně, která skončí na české hranici a dál nepokračuje,“ vysvětlil europoslanec pro Programy do voleb.

Nejnovější zpráva, z února tohoto roku, se zabývala návrhem nařízení Evropského parlamentu a Rady o společných pravidlech zajišťující základní propojení v letecké dopravě s ohledem na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Unie. V únoru roku 2017 byl zpravodajem textu o strategii pro evropské letectví.

červenci 2018 byl stínový zpravodajem významného „aktu o kybernetické bezpečnosti“. „Jedná se o jeden z nejdůležitějších bodů mé práce. Smysl zákona je zásadní. EU a bezpečnost našich institucí a občanů je tak vysoká nebo nízká, jak je silný nejslabší článek unijního řetězce,“ uvedl v rozhovoru pro EURACTIV.cz.

Pavel Telička: Kyberútoky mohou ohrozit tisíce životů. Přenechat 5G síť firmě Huawei je obrovsky nezodpovědné

S místopředsedou Evropského parlamentu Pavlem Teličkou (ALDE) redakce mluvila mimo jiné o tom, jak bude vypadat kampaň před evropskými volbami nebo proč by politici neměli zpochybňovat varování NÚKIB. S čím půjde hnutí Hlas do voleb? A proč mu nevadí více antievropských poslanců?

Dále pak stínoval řadu zpráv a doporučení. V prosinci 2018 to byla například zpráva o evropském nástroji pro jadernou bezpečnost. Podílel se také na zprávách o několika leteckých dohodách či o vědeckotechnické spolupráci mezi Evropou a dalšími zeměmi světa.

Jedním z významných témat Pavla Telička je také tzv. oběhové hospodářství. Za svůj úspěch uvažuje i výslednou podobu tzv. silničního balíčku, který byl přijat letos v dubnu a bude mít velký dopad na dopravní společnosti a řidiče.

Úspěch českých dopravců. Europoslanci schválili nová pravidla pro kamiony

Dopravní firmy mají konečně jasno v tom, jaké mzdy budou muset dávat řidičům kamionů při výjezdech do zahraničí. Zatímco ještě před pár dny jim hrozilo, že šoféři budou placeni na úrovni těch německých či rakouských, nakonec se dalším nákladům vyhnuli.