Přehled českých europoslanců: Pavel Svoboda

© European Union 2018

Pavel Svoboda od roku 2014 v Evropském parlamentu reprezentuje KDU-ČSL, která patří do frakce EPP. Působil jako předseda výboru pro právní záležitosti (JURI). Svůj mandát se mu v letošních volbách nepodařilo obhájit.

Pavel Svoboda je v současném období Evropského parlamentu (2014-2019) předsedou důležitého výboru pro právní záležitosti. „V momentě, kdy jsem tuto pozici získal, se moje priority přirozeně zcela proměnily. To, že jsem v ní uspěl, vyvozuji z toho, že v polovině mandátu jsem byl jako předseda znovu potvrzen, což se žádnému Čechovi ještě nepodařilo,“ připomněl Svoboda v anketě projektu Programy do voleb a serveru EURACTIV.cz.

Svoboda stál za zvýšením povědomí o problémech se střídáním zimního a letního času a o vhodnosti jeho zrušení. „Prošel jsem si procesem vzniku návrhu opravdu od píky, dal jsem dohromady neformální pracovní skupinu téměř osmdesáti europoslanců napříč celým politickým spektrem, která prosadila usnesení (únor 2018), a na to zareagovala Evropská komise online veřejnou konzultací. Té se účastnilo 4,6 milionu lidí, což byl devítinásobek dosavadního rekordu,“ pochlubil se europoslanec. V září 2018 pak Komise představila návrh směrnice.

Konec střídání času se blíží, výbor EP podpořil návrh směrnice

Výbor Evropského parlamentu TRAN se v pondělí vyslovil pro zrušení povinného střídání standardního a letního času v roce 2021. O návrhu směrnice bude muset ještě hlasovat celý Parlament na plénu, poté zamíří do Rady EU ke členským státům.

Jako zpravodaj působil u řady zpráv a doporučení. Týkaly se například odpovědnosti a náhrady za škodu v souvislosti s přepravou nebezpečných a škodlivých látek po moři (květen 2016, květen 2016, březen 2017), promlčecí lhůty u dopravních nehod (červen 2017), zdokonalení tvorby právních předpisů (květen 2018), a také prosazování práv duševního vlastnictví (květen 2015). Tématu reformy autorských práv v EU se Svoboda věnuje dlouhodobě. „S nadsázkou se dá říci, že evropská úprava autorského práva se zastavila okolo roku 2000 na satelitním a kabelovém vysílání. Na sdílení autorskoprávně chráněných děl po internetu proto není připravena. Otázkou je, jak by ten nový rámec měl vypadat,“ řekl v loňském rozhovoru pro EURACTIV.cz.

Co se týká dalšího Svobodova zpravodajství, výčet je k dispozici pod tímto odkazem. Naposledy (prosinec 2018) šlo o zprávu o přeshraničních restitučních nárocích na umělecké předměty a kulturní statky ukradené během ozbrojených konfliktů a válek. „Je nutné, aby členské státy EU zefektivnily boj proti převážení ukradených kulturních děl a obchodování s nimi na černých trzích. Zároveň musí být zjednodušen proces navracení těchto uměleckých děl původním majitelům nebo jejich dědicům,“ uvedl pro EURACTIV.cz k tématu.

Pavel Svoboda byl v roce 2015 nominován na prestižní ocenění MEP Awards.

Pavel Svoboda: Evropská unie je ekonomický obr, ale politický trpaslík

Reforma autorského práva plná užitečných změn nesmí padnout na dvou kontroverzních článcích, říká europoslanec Pavel Svoboda. Voličům lidovců záleží na konzervativních hodnotách, proto je mohla spolupráce s TOP09 a STAN odradit od účasti u voleb, tvrdí v rozhovoru pro EURACTIV.cz.