Přehled českých europoslanců: Miroslav Poche

20180416_EP-069470B_MCH_036_RESIZED_M [© European Union, 2018]

Miroslav Poche úspěšně kandidoval v roce 2014 za stranu ČSSD, která se v Evropském parlamentu řadí k frakci S&D. Je členem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Europoslanec se nechystá svůj mandát obhájit.

Miroslav Poche zastává v končícím volebním období svůj první mandát v EP a jak uvedl v rozhovoru pro EURACTIV.cz zatím neplánuje pokračovat dále. Během pěti let byl zpravodajem celkem deseti návrhů týkajících se energetiky, průmyslu nebo udělování absolutoria. Konkrétně se jednalo o důležitou zprávu k návrhu směrnice týkající se energetické účinnosti z prosince 2017, nebo zprávu o založení společného podniku pro průmysl založený na biotechnologiích z října 2017.

„Co se týká osobních úspěchů, rád bych vyzdvihl oblast energetiky. Komise v roce 2016 představila tzv. balíček pro čistou energii. Podílel jsem se na řadě směrnic či nařízení, která jsou v balíčku obsažena. Ta výrazně promění evropskou energetiku v následujícím desetiletí,“ uvedl Poche pro server Programy do voleb.

Zimní balíček k energetické unii: čistá energie pro všechny Evropany

Evropská komise na konci listopadu 2016 zveřejnila své představy o tom, jak má v budoucnu fungovat evropský energetický systém ovlivněný rostoucím podílem obnovitelných zdrojů a snahou o odklon od uhlí. Připravila kvůli tomu „megabalíček“ 8 legislativních návrhů a dalších nelegislativních …

Vedle toho byl stínovým zpravodajem dalších několika zpráv, jež se rovněž týkaly udělování absolutoria za plnění rozpočtu společného podniku (zejm. v oblasti průmyslu a energetiky) či zřízení některých agentur v jeho oblasti zájmu (tj. v oblasti průmyslu a energetiky). Konkrétně se jednalo například o zprávu o Agentuře EU pro spolupráci energetických regulačních orgánů přijatou v únoru 2018, nebo zprávu o Programu rozvoje evropského obranného průmyslu s cílem podpořit konkurenceschopnost a inovační kapacitu obranného průmyslu EU vypracovanou ve stejném termínu jako předchozí zmíněná, či zprávu o provádění směrnice o energetické účinnosti z června 2016, a v neposlední řadě zprávu o Evropské strategii energetické bezpečnosti.

Miroslav Poche: Ministr Petříček si vede dobře. Ukázal, že má velmi jasné názory

Volby do europarlamentu, brexit, energetika, anebo přístup Čechů k oběhovému hospodářství. To je část témat, o kterých v rozhovoru pro EURACTIV.cz hovořil europoslanec Miroslav Poche. Svůj mandát znovu obhajovat nebude.