Přehled českých europoslanců: Mikuláš Peksa

[© Pirátská strana]

Tento článek je součástí Special reportu: Češi si zvolili 21 nových europoslanců. Kdo je mezi nimi?

Mikuláš Peksa úspěšně kandidoval ve volbách 2019 za Pirátskou stranu ze třetího místa. Získal 9 594 hlasů (tj. 2,89 %)

Mikuláš Peksa je odborníkem na IT technologie a v současné době poslancem Parlamentu ČR a místopředsedou České pirátské strany i Evropské pirátské strany. V Poslanecké sněmovně (PS) je místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti a členem zahraničního výboru, v Pirátské straně zase zastává post garanta zahraničního týmu.

Na půdě PS v minulosti podpořil unijní výtky vůči Orbánově Maďarsku, angažoval se také v otázce střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a dlouhodobě bojuje proti zavedení evropské směrnice o autorském právu.

Co bude v EP prosazovat?

Podle svého profilu na webu Pirátské strany chce v europarlamentu podpořit inovace a technologický růst, například rozvoj umělé inteligence a robotizace v Evropě. Odsud také vyplývá, že se zasazuje o „diplomaticky jednotnou Evropu, která bude schopna se postavit i nadnárodním korporacím, i autoritářským režimům.“

„Evropské peníze jsou peníze nás všech, každého z půl miliardy Evropanů. Chci, aby evropská daňová politika neumožňovala rozkrádání peněz korporacemi. S Piráty budeme v Evropském parlamentu dohlížet na to, abychom prostředky využívali účelně, stejně jako to už teď děláme ve Sněmovně,“ uvádí na předvolebním webu Pirátské strany.

Mikuláš Peksa: Zelená ekonomika není hrozba, ale obrovská příležitost pro české firmy

Nově zvolený pirátský europoslanec Mikuláš Peksa se chce v Evropském parlamentu zaměřit na rozvoj a regulaci umělé inteligence, ale i na prosazování zelenější ekonomiky. Ta je podle něj příležitostí i pro české firmy. Evropskou unii kritizuje především za slabou zahraniční politiku, která pramení ze zásady jednomyslného hlasování v Radě.

Přehled českých politických stran: Piráti

Piráti nyní nemají zástupce v Evropském parlamentu. O zisk křesel sice usilovali již v roce 2014, nepodařilo se jim však překročit 5% hranici. Pokud se do europarlamentu tentokrát dostanou, mohou se připojit k frakci Zelených nebo k zatím neznámé nové formaci.