Přehled českých europoslanců: Martin Hlaváček

© Hnutí ANO

Tento článek je součástí Special reportu: Češi si zvolili 21 nových europoslanců. Kdo je mezi nimi?

Martin Hlaváček kandidoval v evropských volbách 2019 jako nestraník za hnutí ANO ze třetího místa. Obdržel 5 948 hlasů (tj. 1,18 %).

Martin Hlaváček je ekonomem a manažerem. V minulosti byl náměstkem pro zemědělskou a rybářskou politiku EU na ministerstvu zemědělství a účastnil se tak jednání o podobě společné zemědělské politiky EU (SZP) po roce 2014. Má také zkušenosti s řízením vnějších vztahů tabákové společnosti Philip Morris ČR i s prací na Stálém zastoupení ČR v Bruselu. V minulosti pracoval také na velvyslanectví ČR v Aténách i na ministerstvu zahraničí.

Co bude v EP prosazovat?

Vzhledem k jeho letitým zkušenostem v oblasti zemědělství a potravinářství je možné, že Hlaváček bude usilovat o místo v příslušném výboru Evropského parlamentu, který se touto oblastí zabývá a který bude hrát klíčovou roli v nalezení budoucí podoby SZP pro následujících sedm let. Na otázky týkající se této oblasti se Hlaváčka v nedávném rozhovoru ptala Agrární komora ČR.

Martin Hlaváček: Národní i evropské dotace by měly být v ideálním případě zrušeny

Nově zvolený europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček se chce v Evropském parlamentu zaměřit na reformu a budoucnost společné zemědělské politiky. Pro Českou republiku je podle něj důležité, že ve výboru AGRI zasedli hned tři čeští zástupci. „Pokud budeme schopni spolupracovat na obhajobě českých zájmů, můžeme být velmi úspěšní,“ myslí si.

Přehled českých politických stran: ANO

Hnutí ANO je v současné době nejsilnější politickou stranou v ČR. V evropských volbách v roce 2014 získalo hnutí 16,13 % hlasů a obsadilo čtyři křesla v Evropském parlamentu. Dva europoslanci se ale později rozhodli spolupráci s hnutím ukončit. Dosud …