Přehled českých europoslanců: Markéta Gregorová

[© Pirátská strana]

Tento článek je součástí Special reportu: Češi si zvolili 21 nových europoslanců. Kdo je mezi nimi?

Markéta Gregorová kandidovala v evropských volbách 2019 za Pirátskou stranu z druhého místa. Získala 14 158 hlasů (tj. 4,27 %). Ve svých šestadvaceti letech se stane vůbec nejmladší českou zástupkyní, která od vstupu země do EU v roce 2004 zasedne v Evropském parlamentu.

Markéta Gregorová v současné době vede Evropskou pirátskou stranu sdružující pirátské strany napříč EU a je také brněnskou zastupitelkou. Této funkce se však hodlá kvůli europoslaneckému mandátu vzdát. V minulosti mladá politička pracovala jako PR a marketingová poradkyně v technologické firmě a neziskové organizaci. Do Evropského parlamentu kandidovala již v roce 2014, Pirátská strana ale tehdy nepřekročila pětiprocentní hranici.

Co bude v EP prosazovat?

Hlavní oblastí zájmu je pro Gregorovou otázka exportu zbraní do krizových oblastí. Proto také bude usilovat o místo v europarlamentním Výboru pro mezinárodní obchod (INTA). V něm by mohla zužitkovat své zkušenosti z vedení Zahraničního odboru České pirátské strany. Podle ní je pro zachování a rozvoj mírového projektu EU nezbytné, aby se harmonizovala legislativa členských států ohledně zbraní.

Podle ČTK se v Evropském parlamentu plánuje zaměřit také na lepší informovanost občanů a jejich větší zapojení do evropských záležitostí.

„Evropská unie není vzdálená instituce žijící svým životem – jsme to my všichni. Přesto máme někdy problém se orientovat či přímo angažovat v evropské politice. To chci změnit a být mostem mezi občany a Unií. Zjednodušme lidem zapojení do rozhodování o jejich budoucnosti a dojdeme tím k lepším společným řešením a informované společnosti,“ uvádí na webu Pirátské strany.

Během předvolební kampaně se také zasazovala o boj proti klimatickým změnám či podporu studijních programů pro mladé.

Markéta Gregorová: Práce v europarlamentu mě baví, ale od slepého nadšení si držím odstup

Evropský boj proti nelegálnímu exportu zbraní, ambicióznější klimatické závazky nebo větší informování občanů. To jsou některé z hlavních témat, kterým se chce pirátská europoslankyně Gregorová v příštích pěti letech věnovat.

Přehled českých politických stran: Piráti

Piráti nyní nemají zástupce v Evropském parlamentu. O zisk křesel sice usilovali již v roce 2014, nepodařilo se jim však překročit 5% hranici. Pokud se do europarlamentu tentokrát dostanou, mohou se připojit k frakci Zelených nebo k zatím neznámé nové formaci.