Přehled českých europoslanců: Marcel Kolaja

[© Pirátská strana]

Tento článek je součástí Special reportu: Češi si zvolili 21 nových europoslanců. Kdo je mezi nimi?

Marcel Kolaja úspěšně kandidoval ve volbách 2019 jako lídr Pirátské strany. Obdržel 15 398 hlasů (tj. 4,65 %). V evropským volbách kandidoval již v roce 2014 z druhého místa, ale neúspěšně.

Marcel Kolaja je IT odborníkem, pracuje jako manažer v softwarové firmě a je také expertem na opensourcové technologie. V minulosti byl též místopředsedou Pirátské strany a spolupředsedal také mezinárodní organizaci Pirate Parties International. Byl také členem komise Rady informatiky města Brno.

Spoluzaložil a později i stál v čele spolku Otevřená města, který prosazuje otevřené fungování místní samosprávy vůči občanům. Stojí rovněž za projektem Hrajeme svobodnou hudbu!, který chrání provozovatele podniků před šikanou kolektivních správců OSA a Intergram.

Co bude v EP prosazovat?

Hlavní oblastí jeho zájmu je digitální agenda včetně problematiky autorského práva. V Evropském parlamentu chce bojovat za zachování internetu bez cenzury, za inovace a investice do digitálních technologií a za zvýšení kybernetické bezpečnosti. Zajímají ho také oblasti ochrany spotřebitele nebo klima.

V minulosti vystupoval proti zavedení softwarových patentů v EU.

„Přeji si mít Evropu, ve které se nám bude dobře žít i dobře dýchat. A ve které bude bezpečno. S pirátským týmem se soustředíme na to, abychom spolu s Evropou prosperovali a nezaostali v konkurenci světových velmocí,“ uvádí na předvolebním webu Pirátské strany.

Marcel Kolaja: Celoevropské řešení je jediná šance, jak vynutit digitální daň

Nová Evropská komise nebude chtít směrnici o copyrightu znovu otevírat. Uvidíme, co přinese polská žaloba u Soudního dvora, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Marcel Kolaja. V nejbližší době se chce zaměřit na regulaci teroristického obsahu na internetu.

Přehled českých politických stran: Piráti

Piráti nyní nemají zástupce v Evropském parlamentu. O zisk křesel sice usilovali již v roce 2014, nepodařilo se jim však překročit 5% hranici. Pokud se do europarlamentu tentokrát dostanou, mohou se připojit k frakci Zelených nebo k zatím neznámé nové formaci.