Přehled českých europoslanců: Luděk Niedermayer

© archiv Luďka Niedermayera

Luděk Niedermayer úspěšně kandidoval v roce 2014 za TOP09, která je v Evropském parlamentu součástí frakce EPP. Je místopředsedou hospodářského a měnového výboru (ECON) a členem zvláštního výboru TAX3 zaměřeného na daňové úniky. Do EP se znovu dostal i letos, navíc získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech, 67 430, a přeskočil tak i jedničku Spojenců pro Evropu Jiřího Pospíšila.

Nejviditelnější stopu za sebou Luděk Niedermayer nechal v daňové politice. Všechny tři zprávy, které měl jako zpravodaj na starosti, se věnovaly právě tomuto tématu. Týkaly se konkrétně zavedení transparentnosti, koordinace a konvergence do politik v oblasti daně z příjmu právnických osob v Unii (prosinec 2015), správní spolupráce a boje proti podvodům v oblasti daně z přidané hodnoty (říjen 2017), a naposledy pak finančních trestných činů, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňových úniků (březen 2019).

„V posledních letech jsem nejvíc energie věnoval daňovým otázkám, a myslím, že jsem byl úspěšný. Pokrok v této oblasti je opravdu podstatný, a pod většinou aktivit jsem podepsaný,“ napsal Niedermayer v anketě iniciativy Programy do voleb a dodal, že aktivity Unie souvisí s tím, že státy nevybírají daně tak, jak by měly, a proto dochází k narušování férové soutěže. V rozhovoru pro EURACTIV.cz ještě zmínil, že ačkoliv má Evropský parlament v otázce daní malou pravomoc, „může vytvářet určitý tlak“.

EU si více došlápne na daňové podvodníky. Česku se podařilo prosadit systém reverse charge

Boj ČR za obecný systém přenesené daňové povinnosti, který se týká tzv. karuselových podvodů na DPH, je u konce. Novou podobu režimu chce ministryně financí požádat co nejdříve. Jednomyslně dnes byla podpořena i novela DPH na e-knihy.

Reprezentant TOP 09 stínoval celkem čtyři zprávy, dvě z toho se opět týkaly daňové problematiky. V květnu 2016 šlo o pravidla proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem, které přímo ovlivňují fungování vnitřního trhu, a v listopadu 2017 o vyšetřování praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňových úniků. Zbylé dvě zprávy pak řešily indexy, které jsou používány jako referenční hodnoty ve finančních nástrojích a finančních smlouvách (duben 2015), a rizikovou připravenost v odvětví elektřiny (únor 2018).

Podle svých slov a vzhledem ke své profesi ekonoma se také dlouhodobě zajímá o téma reformy eurozóny.

Luděk Niedermayer: Politika „zagresivňuje", mohou za to i sociální sítě

Postoj ČR k eurozóně je jen malá část většího problému nazvaného „hledání správného vztahu k EU“, říká europoslanec Luděk Nidermayer. Česká debata o tématech jako finanční pomoc Řecku nebo řízení s Maďarskem je podle něj plná zkreslených informací.