Přehled českých europoslanců: Jiří Pospíšil

© TOP 09 2019 (David Tesař)

Současný předseda TOP 09 Jiří Pospíšil patří se svou stranou v Evropském parlamentu do frakce EPP. Je členem výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO). Europoslanec svůj mandát v letošních volbách obhájil se ziskem 37 231 preferenčních hlasů.

Co se týká konkrétních přínosů, jako zpravodaj působil Jiří Pospíšil u zprávy o návrhu nařízení, kterým se jako součást Fondu pro integrovanou správu hranic zřizuje nástroj pro finanční podporu vybavení pro celní kontroly (prosinec 2018). „[Finanční nástroj] v letech 2021-27 umožní celním správám členských států včetně ČR získávat příspěvky z rozpočtu EU (…) na pořizování potřebného vybavení k provádění účinných celních kontrol, jako jsou skenery, mobilní laboratoře, čtečky státních poznávacích značek automobilů či služební psi (…),“ uvedl v anketě projektu Programy do voleb.

Jiří Pospíšil: Očekávám, že v eurovolbách získáme 10 až 15 procent

Problém se zrušením Českem žalované zbraňové směrnice by mohl být v tom, že řada zemí ji už implementovala, říká Jiří Pospíšil. V rozhovoru pro EURACTIV.cz se rozhovořil o koalici se Zelenými, kauze s polským masem nebo dilematu EPP nazvaném Orbán.

Jiří Pospíšil za svůj mandát stínoval celkem tři zprávy. Týkaly se fungování franšíz v maloobchodním odvětví (květen 2017), emisních norem u dvoukolových nebo tříkolových vozidel a čtyřkolek (říjen 2018), a naposledy pak pojištění občanskoprávní odpovědnosti z provozu motorových vozidel a kontrole povinnosti uzavřít pro případ takové odpovědnosti pojištění (leden 2019). „V rámci aktuálního projednávání směrnice o pojištění motorových vozidel jsem se výrazně zasadil o vynětí lehkých elektrických vozidel typu elektrokol, elektrokoloběžek a segwayů z působnosti směrnice. V praxi to znamená, že si jejich majitelé nebudou muset platit povinné ručení. Podařilo se mi rovněž vyjednat výjimku z povinného ručení pro historická vozidla umístěná v muzeích,“ přiblížil svůj přínos europoslanec.

Pospíšil se angažoval také v kauze polského masa dováženého do České republiky. Evropské komise se dotazoval (březen 2019 – 1 a 2) na to, proč chce po Česku ukončení kontrol importovaného masa z Polska. Tématu se nevěnoval poprvé, například v dubnu 2017 podal závažnou interpelaci ohledně skandálu s dovozem masa z Brazílie. Podle svých slov se zapojil například také ve vyjednávání o tzv. dvojí kvalitě potravin, o zbraňové směrnici nebo o posílení práv cestujících v železniční dopravě.

Kauza s polským masem: Pospíšil interpeloval Komisi, Toman se potká s eurokomisařem

Česko se dostalo s Evropskou komisí do sporu ohledně kontrol polského masa, příští týden proběhnou jednání. Do kauzy se ze své pozice europoslance nyní vložil také Jiří Pospíšil.

Ministr zemědělství Miroslav Toman se ve středu setká v Bruselu s eurokomisařem pro zdraví …