Tento článek je součástí Special reportu: Přehled českých europoslanců: Na čem pracovali a co se jim podařilo?
Jiří Payne v roce 2017 z pozice nezvolené dvojky nahradil v Evropském parlamentu tehdejšího předsedu Strany svobodných občanů Petra Macha. Payne je členem výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), jeho strana se pak řadí do frakce EFDD. V letošních volbách již kandidovat nebude.
Za své zkrácené působení v Evropském parlamentu se Jiří Payne nestal zpravodajem ani stínovým zpravodajem žádného návrhu zprávy nebo stanoviska výboru. Není podepsán ani pod žádným návrhem parlamentního usnesení.
Své nízké umístění v žebříčku aktivity europoslanců (MEP Ranking) Payne pro MF DNES okomentoval s tím, že „euroskeptický poslanec v něm nikdy nemůže být vysoko, protože se například nikdy nemůže stát zpravodajem návrhu (za což se také přidělují body),“ uvedl. Jeho kolegové z euroskeptické frakce Evropa Svobody a Přímé Demokracie se ovšem do pozice zpravodajů a do dalších rolí v legislativním procesu dostávají poměrně běžně.
Aktivní byl Jiří Payne během rozprav na plénu Evropského parlamentu. Často kritizoval zejména institucionální nastavení Evropské unie po přijetí Lisabonské smlouvy s odkazem na tzv. demokratický deficit.
„Máme příliš mnoho evropských regulací, nebylo a není mým úmyslem vytvářet další. Podařilo se mi, věřím, nehlasovat ani jednou pro žádné texty, které by směřovaly k omezení svobody občanů členských zemí. Je to pro mne otázka svědomí. Naopak podpořil jsem návrhy směřující k deregulaci, k transparentnosti, k úspoře peněz daňových poplatníků,“ shrnul své působení Payne v anketě projektu Programy do voleb.