Přehled českých europoslanců: Jiří Maštálka

[© European Union, 2017]

Jiří Maštálka úspěšně kandidoval již po čtvrté v roce 2014 za stranu KSČM, která se v Evropském parlamentu řadí k frakci GUE-NGL. Je členem výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) a výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO). Europoslanec v květnových volbách již kandidovat nebude.

Během let 2014-2019 se Jiří Maštálka stal čtyřikrát zpravodajem. Konkrétně pracoval na zprávě o ochraně proti cenám působícím újmu v loďařství (z června 2015), o pozměněném návrhu nařízení v oblasti společné obchodní politiky k zajištění výkonu práv Unie podle mezinárodních obchodních pravidel (z června 2015), o pozměněném návrhu nařízení o dodatečném clu na dovoz některých produktů pocházejících ze Spojených států amerických (z října 2017), a na zprávě obsahující doporučení Komisi o statutu sociálních a solidárních podniků (z června 2018).

Američané opět hrozí miliardovými cly, tentokrát kvůli evropské podpoře Airbusu

Na počátku týdne dorazila z Washingtonu znepokojivá zpráva. Americká administrativa se prý chystá uvalit další cla na evropské výrobky, tentokrát ve výši 11 miliard dolarů.

Jako stínový zpravodaj se podepsal pod zprávu o osobních ochranných prostředcích (z dubna 2015), o možném rozšíření unijních zeměpisných označení na nezemědělské produkty (ze září 2015), o zajištění přeshraniční přenositelnosti on-line služeb poskytujících obsah v rámci vnitřního trhu (z prosince 2016), o evropském programu pro ekonomiku sdílení (z května 2017), o význačném návrhu směrnice týkajícího se autorského práva na jednotném digitálním trhu (z června 2018), stejně tak jako o pro ČR důležitém tématu dvojí kvality výrobků na jednotném trhu (z července 2018) a dalších zpráv zaměřujících se zejména na digitální agendu či o právech duševního vlastnictví.

Sledování online obsahu v zahraničí bude možné již příští léto. Europarlament mu dal zelenou

Chcete během dovolené, služební cesty nebo studijního pobytu zhlédnout film, sledovat sportovní přenosy nebo poslouchat hudbu na placených kanálech? Od června 2018 to bude realitou. Evropský parlament ve Štrasburku schválil příslušná pravidla pro přenositelnost online obsahu, předložená Evropskou komisí.