Přehled českých europoslanců: Ivan David

© European Union

Tento článek je součástí Special reportu: Češi si zvolili 21 nových europoslanců. Kdo je mezi nimi?

Ivan David v letošních volbách vedl kandidátku Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury a do Evropského parlamentu se nakonec dostal ze druhého místa. Získal 33 055 preferenčních hlasů.

Ivan David je psychiatr a bývalý ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Do roku 2015 byl členem ČSSD, za kterou zastával pozici ministra zdravotnictví ve vládě Miloše Zemana na konci devadesátých let. Členem SPD je čerstvě od roku 2019, i když jako nestraník za hnutí už neúspěšně kandidoval do senátu v roce 2018.

Čemu se bude v EP věnovat?

Proklamace Ivana Davida i celé silně euroskeptické SPD o plánované práci v Evropském parlamentu jsou spíše obecného charakteru. Podporují rozpad současné podoby EU a vystoupení ČR z ní.

„Je zřejmé, že EU se posunuje čím dál více k centralizaci, k unitárnímu státu, kde se stále více pravomocí přenáší do centra a stále méně mají jednotlivé národní státy,“ uvedl. Součástí „přeformátování“ EU by podle něj mělo být zastavení zmíněného procesu. „Zejména u menších zemí se zájmy daleko méně promítají do toho, co EU činí,“ podělil se o pohled své strany David v předvolební debatě. SPD chce v EP prosazovat například projekty dopravní a energetické infrastruktury, vědu či vzdělávání. Podporuje také spolupráci v boji s teroristy a mezinárodním zločinem.

Přehled českých politických stran: SPD

SPD nyní nemá zástupce v Evropském parlamentu. Patří do pravicové euroskeptické evropské strany Hnutí pro Evropu národů a svobody, jejíž prodlouženou rukou v Evropském parlamentu je v současnosti frakce Evropa národů a svobody.