Přehled českých europoslanců: Evžen Tošenovský

© archiv Evžena Tošenovského

Evžen Tošenovský úspěšně kandidoval v roce 2014 za ODS, která se v Evropském parlamentu řadí k frakci ECR. Je členem výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Svůj mandát chtěl v letošních volbách už podruhé obhájit, a podařilo se mu to. Získal 25 644 preferenčních hlasů.

Zpravodajem se Evžen Tošenovský za současného mandátu (2014-2019) stal u zprávy o zřízení Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací předložené v říjnu 2017. „Jako zpravodaj pro agenturu BEREC (agentura evropských regulátorů v oblasti elektronické komunikace) jsem prosadil posílení nezávislosti národních regulátorů,“ uvedl v anketě vzniklé ve spolupráci serveru EURACTIV.cz a projektu Programy do voleb.

V roli stínového zpravodaje pak měl na starost mnohé zprávy či doporučení. Sám vyzdvihl zprávu o návrhu nařízení o správě energetické unie z prosince 2017. „V rámci velkého legislativního balíku k evropské energetice se mi ve spolupráci s kolegy z Polska a komisařem pro energetiku Šefčovičem podařilo prosadit program podpory regionům (Platformu postuhelných regionů), které budou muset ukončit využívání uhlí. Jde o financování projektů, které pomohou změnit ekonomiku těchto krajů, což se v ČR týká zejména Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje,“ přiblížil Tošenovský.

Snižování emisí CO2 nesmí vyvraždit automobilový průmysl, zaznělo v Ostravě

Podzim se v EU nesl ve znamení velkých změn v oblasti budoucího snižování emisí u nových automobilů – kompromis se zastavil až ve výši 37,5 procenta. Ambiciózní plány by ovšem mohly poškodit evropské automobilky, upozornili hosté ostravské debaty.

rozhovoru pro EURACTIV.cz řekl, že „v současné době mám za frakci na starost celkové nastavení programu Horizont Evropa s rozpočtem 120 mld EUR.“ Tohoto programu zaměřeného na výzkum a inovace se týkaly dvě zprávy (rámcový program, zvláštní program) z listopadu 2018, které stínoval. Ve stejné pozici figuroval také u zprávy z července 2017 o kosmické strategii pro Evropu a u zprávy z července 2018 týkající se zavedení kosmického programu Unie a Agentury Evropské unie pro kosmický program. „Těší mě, že se mi podařilo posílit pozici agentury GSA v Praze,“ řekl europoslanec, který se o téma vesmíru dlouhodobě zajímá.

Dále pak stínoval ještě zprávy týkající se programu pro řešení interoperability pro evropské orgány veřejné správy, podniky a občany (červenec 2015), rozvoje udržitelného průmyslu základních kovů (říjen 2015), udržitelné městské mobility (listopad 2015), strategie EU pro zkapalněný zemní plyn a skladování plynu (září 2016), pravidel pro velkoobchodní trhy s roamingem (prosinec 2016), multimodální dopravy v nových koridorech transevropské sítě (prosinec 2016), digitalizace evropského průmyslu (květen 2017), evropského kodexu pro elektronické komunikace (říjen 2017), interoperability elektronických systémů pro výběr mýtného a usnadnění přeshraniční výměny informací týkajících se nezaplacení silničních poplatků v Unii (červen 2018), zřízení společného evropského podniku pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (červen 2018), Evropské agentury pro kybernetickou bezpečnost ENISA (červenec 2018), a také několik doporučení.

Tošenovský: EU je Čechům vzdálená, vidíme jen na ten „náš dvorek“

Splnit nové emisní limity EU bude podle europoslance Evžena Tošenovského pro české automobilky velká výzva. Odchod Británie z EU dnes mohl vypadat jinak, kdyby byla Evropská komise od začátku vstřícnější, říká v rozhovoru.