Tento článek je součástí Special reportu: Přehled českých europoslanců: Na čem pracovali a co se jim podařilo?
Evžen Tošenovský úspěšně kandidoval v roce 2014 za ODS, která se v Evropském parlamentu řadí k frakci ECR. Je členem výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE). Svůj mandát chtěl v letošních volbách už podruhé obhájit, a podařilo se mu to. Získal 25 644 preferenčních hlasů.
Zpravodajem se Evžen Tošenovský za současného mandátu (2014-2019) stal u zprávy o zřízení Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací předložené v říjnu 2017. „Jako zpravodaj pro agenturu BEREC (agentura evropských regulátorů v oblasti elektronické komunikace) jsem prosadil posílení nezávislosti národních regulátorů,“ uvedl v anketě vzniklé ve spolupráci serveru EURACTIV.cz a projektu Programy do voleb.
V roli stínového zpravodaje pak měl na starost mnohé zprávy či doporučení. Sám vyzdvihl zprávu o návrhu nařízení o správě energetické unie z prosince 2017. „V rámci velkého legislativního balíku k evropské energetice se mi ve spolupráci s kolegy z Polska a komisařem pro energetiku Šefčovičem podařilo prosadit program podpory regionům (Platformu postuhelných regionů), které budou muset ukončit využívání uhlí. Jde o financování projektů, které pomohou změnit ekonomiku těchto krajů, což se v ČR týká zejména Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje,“ přiblížil Tošenovský.
V rozhovoru pro EURACTIV.cz řekl, že „v současné době mám za frakci na starost celkové nastavení programu Horizont Evropa s rozpočtem 120 mld EUR.“ Tohoto programu zaměřeného na výzkum a inovace se týkaly dvě zprávy (rámcový program, zvláštní program) z listopadu 2018, které stínoval. Ve stejné pozici figuroval také u zprávy z července 2017 o kosmické strategii pro Evropu a u zprávy z července 2018 týkající se zavedení kosmického programu Unie a Agentury Evropské unie pro kosmický program. „Těší mě, že se mi podařilo posílit pozici agentury GSA v Praze,“ řekl europoslanec, který se o téma vesmíru dlouhodobě zajímá.
Dále pak stínoval ještě zprávy týkající se programu pro řešení interoperability pro evropské orgány veřejné správy, podniky a občany (červenec 2015), rozvoje udržitelného průmyslu základních kovů (říjen 2015), udržitelné městské mobility (listopad 2015), strategie EU pro zkapalněný zemní plyn a skladování plynu (září 2016), pravidel pro velkoobchodní trhy s roamingem (prosinec 2016), multimodální dopravy v nových koridorech transevropské sítě (prosinec 2016), digitalizace evropského průmyslu (květen 2017), evropského kodexu pro elektronické komunikace (říjen 2017), interoperability elektronických systémů pro výběr mýtného a usnadnění přeshraniční výměny informací týkajících se nezaplacení silničních poplatků v Unii (červen 2018), zřízení společného evropského podniku pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (červen 2018), Evropské agentury pro kybernetickou bezpečnost ENISA (červenec 2018), a také několik doporučení.