Šéf Evropské rady pro výzkum rezignoval kvůli reakci EU na pandemii. Rada mu ale už předtím vyslovila nedůvěru

Mauro Ferrari

Italský vědec Mauro Ferrari, předseda Evropské rady pro výzkum (ERC), rezignoval na svůj post, protože není spokojený s reakcí EU na koronavirovou pandemii. Později se ale ukázalo, že ERC už v březnu žádala jeho rezignaci. 

Článek byl aktualizován a informace byly uvedeny na pravou míru na základě vyjádření ERC.

O rezignaci nejvýše postaveného vědce v unijních strukturách dnes informoval list Financial Times. Mauro Ferrari podle listu svou rezignaci doručil předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové již v úterý, a to poté, co nedokázal přesvědčit unijní exekutivu, aby spustila rozsáhlý vědecký program zaměřený na boj s koronavirem SARS-CoV-2.

Mluvčí Evropské komise Johanes Bahrke dnes Ferrariho rezignaci novinářům potvrdil s tím, že Komise prostřednictvím zvláštního výboru rozhodne o jeho nástupci. Podle mluvčího von der Leyenová lituje odchodu v „této bezprecedentní krizi, v níž je role evropského výzkumu klíčová“.

Uvedl také, že v nedávné době EU vybrala 18 projektů v oblasti výzkumu a vývoje, které budou součástí unijního boje proti koronaviru. Dalších až padesát projektů financovaných ERC podle mluvčího přispělo nebo přispívá k řešení krize.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.

„Evropská reakce na COVID-19 mě mimořádně zklamala,“ uvedl Ferrari, který se do čela unijní výzkumné rady postavil teprve na počátku tohoto roku. „Do ERC jsem přišel jako horlivý zastánce EU, ale po krizi kolem COVID-19 jsem zcela změnil názor,“ uvedl odborník na nanotechnologie v medicíně. Dodal, že ztratil „víru v systém“ EU. Zároveň ale zdůraznil, že nadále podporuje myšlenku mezinárodní spolupráce.

Pravý důvod Ferrariho rezignace

Evropská rada pro výzkum v reakci na Ferrariho slova o rezignaci umístila na své webové stránce prohlášení, ve kterém uvádí situaci na pravou míru. „ERC nahlíží s lítostí na prohlášení Maura Ferrariho týkající se jeho rezignace,“ napsala Rada hned v úvodu vyjádření. 

ERC v prohlášení vysvětluje, že předsedu k odstoupení vyzvali jednomyslně členové Rady už 27. března, protože nebyli nespokojení s tím, jak svůj úřad zastává. Ferrariho rezignace tak ve skutečnosti následovala jednomyslné, písemné vyslovení nedůvěry, k němuž členy Rady vedly podle prohlášení čtyři důvody.

Ferrari podle nich příliš nedbal na své povinnosti, neúčastnil se mnoha důležitých schůzek, nedařilo se mu při reprezentování úřadu hájit program a misi Rady nebo bez předchozí konzultace s Radou inicioval své pozice a nápady u Komise. Navíc se angažoval v několika akademických i soukromých podnicích, což ho stálo mnoho času a úsilí, a jak se několikrát ukázalo, tyto aktivity upřednostnil před svým závazkem v ERC.

„Během jeho tříměsíčního působení v úřadu profesor Ferrari ukázal, že nedostatečně rozumí podstatě ERC podporující hraniční vědy, na kterých pracují nejlepší vědci v Evropě,“ píše se v prohlášení.

Kromě toho ERC odmítá, že by nedostatečně podporovala výzkum, který by pomohl v boji proti koronaviru.

„Více než 50 probíhajících nebo dokončených projektů ERC dosahující celkové hodnoty ve výši zhruba 100 milionů eur přispívají k reakci na pandemii COVID-19. A to tím, že poskytují pohled z několika různých vědeckých oblastí, jako je například virologie, epidemiologie, imunologie (…),“ uvedla ERC v prohlášení. 

ERC byla založena v roce 2007 a jejím úkolem je podle mluvčího rozhodovat o podpoře dlouhodobých výzkumných projektů na základě jejich vědeckého přínosu. Italský profesor Ferrari měl v čele ERC stát nejméně čtyři roky. Evropská komise před časem navrhla, aby se rozpočet výzkumné rady v příštím rozpočtovém období 2021-2027 zvýšil z nynějších 13,1 na 16,6 miliardy eur (z 356 na 452 miliard Kč).

Vakcína proti koronaviru bude na trhu za 12 až 18 měsíců, říká ředitelka evropské farmaceutické federace

Farmaceutický průmysl neúnavně pracuje na vývoji vakcíny proti COVID-19. Jedná se o složitý a časově náročný proces, spolupráce firem napříč hranicemi jej ale může urychlit, říká generální ředitelka Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) Nathalie Mollová.