Podezřelé povýšení Junckerova pobočníka hýbe Bruselem, europoslanci nejsou s vysvětlením spokojeni

Jean-Claude Juncker, v pozadí Martin Selmayr

© European Union, 2017

Europoslanci chystají rezoluci kvůli neprůhlednému výběru vysokého úředníka. Kauza Martina Selmayra, který se stal generálním tajemníkem Komise, podle nich stále není vysvětlena. Místopředseda europarlamentu Pavel Telička říká, že problém je ale spíše s výběrem lidí na nižších pozicích. Česko by tam prý mělo své lidi víc tlačit. Vláda už slíbila, že to bude dělat.

V Bruselu budí pozdvižení způsob, jakým byl vybrán jeden z nejvýše postavených úředníků EU. Do křesla generálního tajemníka Evropské komise byl podezřele rychle dosazen Němec Martin Selmayr. Ten dosud vedl kabinet předsedy Komise Jean-Clauda Junckera a je považován za jeho pravou ruku.

V úterý kvůli tomu europoslanci více než dvě a půl hodiny grilovali eurokomisaře pro rozpočet a lidské zdroje Günthera Oettingera. Interpelace se ujal výbor, který kontroluje využívání evropského rozpočtu.

„Vše podle nás proběhlo v souladu s pravidly,“ řekl komisař podle očekávání europoslancům.

Formální předpisy podle něj byly dodrženy a Selmayr má pro vykonávání funkce dostatečnou kvalifikaci. Komise tento postoj bránila i ve své osmdesátistránkové odpovědi na 140 europoslaneckých písemných otázek, které grilování předcházely.

Gerbrandy: Slyšení přineslo spíše nové otázky než odpovědi.

Členové kontrolního výboru ale s výsledkem debaty spokojeni nebyli. Chystají proto další dotazy, které mají vnést do případu více světla.

„Slyšení přineslo spíše nové otázky než odpovědi,“ zhodnotil to nizozemský liberální europoslanec Gerben-Jan Gerbrandy.

Vzniká také europoslanecká rezoluce, která chce podobným excesům do budoucna zabránit. Hlasovat by se o ní mělo na plenárním zasedání europarlamentu 19. dubna, společně se schvalováním účetní závěrky unijních institucí.

Dvě povýšení během jednoho dne

Kauza 47letého Selmayra hýbe hlavním městem EU od 21. února, kdy tento německý právník dvakrát změnil svou pracovní pozici.

Původně se měl stát zástupcem generálního tajemníka. V zápětí ale povýšil přímo na šéfa sekretariátu Komise, když dosavadní generální tajemník Alexander Italianer nečekaně odstoupil. To vše se odehrálo během necelých deseti minut.

Nejasnosti panují okolo způsobu, jakým bylo vypsáno výběrové řízení, nebo ohledně toho, zda měl Selmayr v souladu s pravidly nějaké protikandidáty. Podle bruselských novinářů je nedůvěryhodný i zápis ze zasedání kolegia Komise, které o jmenování Selmayra rozhodovalo. Většina jeho členů se totiž o výběru dozvěděla až těsně před tím.

Spekuluje se dokonce o tom, že komisaři nekladli zvláštnímu způsobu Selmayrova výběru odpor výměnou za plánované zvýšení odměn po konci svého mandátu.

Nikdo nic neupekl

Komise ovšem trvá na tom, že pravidla pro obsazování úřednických míst nebyla porušena.

Tři předchozí generální tajemníci – Irové David O’Sullivan a Catherine Dayová a zmíněný Nizozemec Italianer – byli prý jmenováni podle stejné procedury jako Selmayr a tehdejší komisaři byli o jejich výběru také informováni ve stejný den, kdy měli o jejich jmenování rozhodnout.

Juncker prý věděl o tom, že dosavadní generální tajemník Italianer plánuje odejít, a Selmayrovi o tom řekl. Komise ale odmítá, že by spolu šéf Komise a jeho pravá ruka předem upekli plán, jak uvolněné křeslo obsadit.

Komise: V případě Selmayra nejednalo o povýšení, protože v úřednické tabulkové hierarchii zůstává ve stejné kategorii. A platově si lehce pohoršil.

Popírá i to, že by si komisaře někdo kupoval příslibem finančních výhod. Komise totiž nemá právo o takových záležitostech sama rozhodovat.

Komise také uvedla, že se v případě Selmayra nejednalo o povýšení, protože v úřednické tabulkové hierarchii zůstává ve stejné kategorii. A platově si prý lehce pohoršil.

Telička: problém je jinde

Řada europoslanců ovšem Komisi vyčítá, že naoko formální předpisy možná dodržela, ale celá procedura vrhla na unijní instituce nelichotivé světlo.

„Nechovejte se k nám jako k dětem,“ vyzýval Komisi při březnovém plénu belgický europoslanec Bart Staes (Greens/EFA), který poznamenal, že by od vysoko postavených představitelů EU čekal upřímnější přístup.

Bývalý český eurokomisař a současný místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (ALDE, zvolen za ANO) ale situaci nepovažuje za tak alarmující.

Telička: Češi jsou v evropských institucích málo zastoupeni.

„Dokážu si představit, že si předseda Komise na toto místo vybere člověka, který má jeho důvěru a který má blízko ke komisařům,“ řekl serveru Euractiv Telička.

„S čím mám problém, je to, že o nominacích na některá další místa rozhoduje právě Selmayr. (…) V tomto směru to v Komisi skutečně není v pořádku. Jedná se o místa, kde bych očekával zcela férovou soutěž a žádné zákulisní tahy na poslední chvíli,“ dodal Telička.

Podle jeho informací totiž Selmayr v minulosti vstupoval do výběru kandidátu na střední a vyšší pozice, na což jako šéf kabinetu neměl právo. „Pokud tomu tak je, což řada zdrojů tvrdí, je to posun oproti předchůdcům a posun nezdravý,“ říká Telička.

Více Čechů na vysoké pozice

Místopředseda europarlamentu ale poukazuje také na to, že na obsazování míst v Komisi má vliv podpora domovských států, které talentované úředníky pocházející ze své země podporují. Česká vláda v tom prý dlouhodobě zaostává.

„Každopádně není asi náhodné, ze Češi jsou poměrně podzastoupeni na středním a vyšším managementu,“ říká Telička.

Vláda slibuje, že bude Čechy v unijních úřadech více podporovat.

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš slibuje, že se to změní.

„Od vstupu do EU jsme podcenili naši účast a nebyli jsme tolik aktivní a zastoupení našich lidí v evropských institucích není ideální. Chci to teď zásadně změnit,“ řekl Babiš minulý týden, kdy se v Bruselu setkal asi se stovkou Čechů pracujících v institucích EU.

Za účelem jejich podpory vznikla strategie už za minulé vlády, konkrétně v roce 2015. Nově by ale mělo mít každé ministerstvo odpovědnou osobu a sledovat prioritní oblasti, kam dosazovat své lidi. Tyto priority se pak mají koordinovat na vládní úrovni.

„Podíváme se i na zastoupení Čechů ve vysokých pozicích v Evropské komisi a napneme síly, abychom to změnili,“ řekl serveru Euractiv státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Článek vznikl v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EurActiv.cz a vydavatelství Economia.

Kdo je to generální tajemník Komise:

  • Velí sekretariátu Komise, který řídí a koordinuje činnost úřednického aparátu, tedy asi 32 tisíc lidí.
  • Hlídá, aby byly úředníky připravované iniciativy a materiály v souladu s politickými prioritami aktuálního předsedy - nyní tedy Junckera.
  • Je styčným bodem mezi Komisí a ostatními evropskými institucemi.
  • O jmenování šéfa sekretariátu rozhoduje celý tým komisařů na návrh svého předsedy. Jedná se ale o úřednický post, na který se vztahují přesné předpisy.
  • Kabinety komisařů a předsedy Komise jsou naopak jejich osobní týmy, které udávají práci Komise politický směr. Každý komisař si členy kabinetu může vybrat sám.
  • Selmayr je v Bruselu vnímán jako politická figura. Je ostatně členem německé vládní strany CDU. Na unijní úrovni pak spadá pod silnou Evropskou lidovou stranu (EPP), která už ovládá křeslo předsedy Komise, předsedy Evropského parlamentu i předsedy Evropské rady sdružující šéfy států a vlád.