Přijede do Čech světoznámý horolezec Reinhold Messner, aby podpořil Stranu zelených?

Strana zelených se před volbami do Evropského parlamentu potýká s vnitrostranickými půtkami. O rozkolu uvnitř strany se dozvěděli také jejich partneři v Bruselu. Evropský poslance Reinhold Messner prozatím s návštěvou České republiky váhá.

Strana zelených (SZ) v současnosti řeší vnitrostranické problémy, které rozvířili kritici uvnitř samotné strany – zástupci tzv. Otevřené platformy, kteří nesouhlasí s výběrem lídra kandidátky SZ do Evropského parlamentu (EP), kterým je šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka. Vedení je napadáno svými vlastními členy, ale i zakladatelem německých Zelených Milanem Horáčkem, který byl ze SZ vyloučen a kandiduje do Evropského parlamentu za Zelené v Německu. Nejužší vedení strany je kritizováno svými oponenty za nedemokratické postupy, které se ve straně údajně snaží prosazovat předseda Jan Beránek spolu s Jakubem Patočkou. Republiková rada sedm vůdčích osobností strany a kritiky veřejně pokárala, za což byla následně kritizována v samotném Bruselu.

Současná situace ve straně neprospívá Zeleným v předvolební kampani do Evropského parlamentu. Pomalu také ztrácejí důvěru svých zahraničních kolegů. Například světoznámý horolezec a europoslanec Reinhold Messner váhá s návštěvou Prahy a hovoří se také o tom, že strana ztratila sympatie spolupředsedy frakce Zelených v EP Daniela Cohn-Bendita.

Pokud se rozhádaná křídla strany, která má zhruba 800 členů a preference kolem 2, 5 %, nedohodnou, hrozí podle Petra Uhla, že Zelení neuspějí nejen ve volbách do EP, ale i v podzimních volbách do krajských zastupitelstvech.

Strana zelených představila svůj volební program do EP a kandidátku 22. dubna 2004. Na kandidátce pro volby je zajímavé a potěšující, že se na ní střídají pravidelně muži a ženy. Prvním bodem volebního programu do EP je heslo „Občan je víc než politik“.

Schůzka obou znesvářených táborů se uskuteční pravděpodobně v neděli. Bude se jednat také o svolání mimořádného sjezdu.