Předvolební kampaň: nevládní organizace obviňuje ČT z cenzury

Nevládní ekologická organizace Ústav pro ekopolitiku považuje fakt, že ČT neodvysílala natočený pořad „Na větvi“ s kandidáty na poslance EP, za porušení veřejnoprávního postavení České televize. Odvysílání debaty o ekologických tématech měla zamezit bývalá členka Rady České televize Jana Dědečková, protože v pořadu nefiguroval kandidát ODS.

Jana Dědečková je členkou ODS. Údajně se jí nelíbilo, že by tato debata byla odvysílána deset dní před volbami bez účasti ODS. Generální ředitel veřejnoprávní ČT Jiří Janeček podle tiskového prohlášení Ústavu pro ekopolitiku Dědečkové vyhověl a přesunul vysílací čas „volební“ debaty do týdnu po evropských volbách.

K natočení debaty vyzvala ČT čtyři české nevládní ekologické organizace: Ústav pro ekopolitiku, o.p.s., Zelený kruh, Společnost pro trvale udržitelný život a Hnutí DUHA. Ty společně pořádaly kampaň před volbami do Evropského parlamentu s cílem vyzvednout důležitost problémů ochrany životního prostředí, udržitelného rozvoje a kompetencí, které v tomto směru evropští poslanci mají. Kampaň mimo jiné oslovovala kandidáty pro volby do Evropského parlamentu s dotazy k politice životního prostředí. Příležitost vyjádřit své stanovisko v uvedeném pořadu dostaly všechny parlamentní politické strany a dvě mimoparlamentní – Strana zelených a Strana pro otevřenou společnost. ODS se přes pozvání této debaty nezúčastnila.