O čtyřiadvacet míst v Evropském parlamentu se utká 808 kandidátů

Kozeny, volby do EP

V České republice je do evropských voleb zaregistrováno 31 kandidátních listin s 808 kandidáty. O jedno křeslo v Evropském parlamentu za ČR tak bude bojovat 34 kandidátů. Tyto informace zveřejnil volební server Českého statistického úřadu (www.volby.cz).

Zastoupení žen na kandidátních listinách je jen 25 %, tedy o jedno procento nižší, než bylo ve volbách do Poslanecké sněmovny. Muži jsou zastoupeni ze tři čtvrtin. Průměrný věk kandidátů je 45 let, 117 kandidátů je mladších 29 let.

301 kandidátů je bez stranické příslušnosti. Procentuálně je počet kandidátů-nestraníků do Evropského parlamentu nižší (37 %), než byl ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 (42 %). Parlamentní strany – Občanská demokratická strana a Česká strana sociálně demokratická – mají na svých kandidátkách pouze členy strany, a pak Občanská federální demokracie Viktora Koženého, Pravý blok a Všeobecná občanská strana. Výhradně z nestraníků jsou složené kandidátní listiny uskupení Sdružení nestraníků a Balbínova poetická strana.

Podle údajů Českého statistického úřadů se uchází o post evropského poslance 30 poslanců a 9 senátorů. 11 zákonodárců má na své kandidátce vládní sociální demokracie. 9 kandidátů, z toho 8 poslanců a 1 senátora, vyslala opoziční ODS. Sedm poslanců nominovali komunisté. Lidovci a unionisté mají mezi svými kandidáty tři poslance a dva senátory. Senátor Josef Zieleniec reprezentuje Sdružení nezávislých-Evropští demokraté a bývalý mediální magnát a senátor Vladimír Železný je lídrem Nezávislých.

V evropských volbách kandiduje také pět cizinců. Jsou to občané Itálie, Německa, Francie, Velké Británie a Irska. Nejznámější je podnikatel Viktor Kožený, který je trestně stíhán kvůli miliardovým podvodům v České republice. Německé občanství má kandidát komunistů Franz Stros. Sdružení nestraníků nominovalo britského spisovatele Michaela Stewarta. Za Sdružení nezávislých a Evropské demokraty kandiduje Francouz Silan Pedretti. Ital Giuseppe Maiello figuruje na kandidátce monarchistické strany Koruna česká. Dolly Buster, která vede kandidátku Nezávislé iniciativy a žije v německém Weselu, má české občanství.