O rozvodové dohodě mezi Británií a Unií již nelze znovu vyjednávat, zdůrazňují lídři EU

@ European Union, 2018

Pojistka irských hranic zůstává jablkem sváru brexitových jednání. Mayová požaduje po Unii právní záruky, jejich vznik by ale znamenal změny v již navržené dohodě.

Evropská unie pevně stojí za dohodou o brexitu, kterou se vyjednavačům obou stran podařilo uzavřít v polovině listopadu.

„Dohoda není otevřena k opětovnému vyjednávání,“ uvádí lídři evropské sedmadvacítky ve svých včerejších závěrech.

Za vznikem dohody stojí 17 měsíců intenzivního jednání. Pokud by dohoda padla, Velká Británie by z EU musela s nejvyšší pravděpodobností vystoupit bez ní. Nastal by takzvaný tvrdý brexit, kterého se obávají nejen politici, ale i občané a byznys.

Co obsahuje finální návrh dohody o brexitu mezi EU a Spojeným královstvím?

Rok a půl projednávaná dohoda o brexitu je na světe. obsahuje možnost prodloužení přechodného období po brexitu i pojistku pro irské hranice, která byla nejpalčivějším tématem vyjednávání. Má mít podobu celní zóny.

Brexit komplikuje zejména složitá vnitropolitická situace ve Velké Británii. Premiérka Theresa Mayová sice úspěšně zvládla úterní hlasování o důvěře, stále však nemá jistotu, že hlasování britského parlamentu o rozvodové dohodě dopadne v její prospěch.

Hlasovat o dohodě se původně mělo již tento týden, nakonec se ale rozhodnutí britského parlamentu odsouvá na dobu neurčitou.

Irská pojistka

Z Británie se totiž ozývá silná kritika, že dojednaná dohoda bude mít na Británii negativní dopad. Mayová chce proto od evropských lídrů získat záruky, kterým by mohla své poslance přesvědčit k podpoře dohody.

„Premiérka Mayová informovala lídry o obtížnostech s ratifikací dohody a požádala o další záruky, které by podle ní odblokovaly ratifikační proces v Dolní sněmovně,“ prohlásil po celovečerní diskusi předseda Evropské rady Donald Tusk.

Konkrétně se jedná o takzvanou irskou pojistku, jejímž smyslem je zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem.

Otázka irských hranic je hlavním tématem brexitových debat v Británii

Uplatnění „pojistky“ zajišťující praktickou neexistenci hranice mezi Irskem a Severním Irskem se pravděpodobně konat nebude. Je totiž proti zájmům Evropské unie i samotné Británie.

Ke vzniku takové hranice by totiž mohlo dojít, pokud se oběma stranám nepodaří dohodnout na detailech budoucích vztahů. Brexitová dohoda totiž obsahuje pouze podmínky pro odchod Británie z EU. Podrobné nastavení vztahů mezi oběma partnery bude předmětem až dalšího vyjednávání, které potrvá během přechodného období až do konce roku 2020.

„Záložní řešení má představovat pojistku, která zabrání vzniku tvrdé hranice na ostrově Irsko a zajistí integritu jednotného trhu,“ píše se v dokumentu schváleném premiéry a prezidenty unijní sedmadvacítky. Trvají ale na tom, že takzvaná irská pojistka by měla být pouze dočasná. Zároveň doufají, že se jim podaří vyjednat podrobnosti odchodu Británie včas, tak aby pojistka nemusela být vůbec spuštěna.

Dohodu již nikdo nechce měnit

Žádné právní záruky ale premiéři a prezidenti zemí EU Therese Mayové zatím nenabídli. Podle Andreje Babiše, který na Evropské radě zastupoval Českou republiku, se k takové nabídce ani neschyluje, přestože Mayová vyjádřila přání vytvořit k vyjednané dohodě dodatek. Ten by měl irskou pojistku právně zakotvit, znamenalo by to však úpravu již dojednané smlouvy.

„Není to možné právně řešit, nikdo nechce dohodu znovu otvírat,“ komentoval včerejší jednání premiér Babiš.

Lídři na místo toho ve svém prohlášení zdůraznili, že na podrobné dohoda o budoucím partnerství budou pracovat urychleně. Irská pojistka by tak ani nebyla potřeba.

Přijaté závěry:

  1. Evropská rada znovu potvrzuje své závěry ze dne 25. listopadu 2018, v nichž potvrdila dohodu o vystoupení a schválila politické prohlášení. Unie za touto dohodou stojí a má v úmyslu přistoupit k její ratifikaci. Tato dohoda není otevřena k opětovnému vyjednání.
  1. Evropská rada znovu opakuje, že si přeje navázat se Spojeným královstvím do budoucna co nejužší vztah. Je připravena bezprostředně po podpisu dohody o vystoupení zahájit přípravy, aby co nejdříve po vystoupení Spojeného království mohla být zahájena jednání.
  1. Evropská rada zdůrazňuje, že záložní řešení má představovat pojistku, která zabrání vzniku tvrdé hranice na ostrově Irsko a zajistí integritu jednotného trhu. Unie je pevně odhodlána pracovat urychleně na následné dohodě, kterou se do 31. prosince 2020 vytvoří alternativní opatření, aby záložní řešení nemuselo být aktivováno.
  1. Evropská rada rovněž zdůrazňuje, že kdyby záložní řešení bylo přesto aktivováno, použilo by se pouze dočasně, pokud a dokud by jej nenahradila následná dohoda, která zabrání vzniku tvrdé hranice. V takovém případě by Unie vyvinula maximální úsilí v zájmu urychleného vyjednání a uzavření následné dohody, která by záložní řešení nahradila, a od Spojeného království by očekávala totéž, aby se záložní řešení použilo pouze po dobu nezbytně nutnou.
  1. Evropská rada vyzývá k tomu, aby se na všech úrovních zintenzivnila práce zajišťující připravenost na důsledky vystoupení Spojeného království, a to při zohlednění veškerých možných vyústění.