Německá vláda zřejmě ustojí výběr von der Leyenové na předsedkyni Komise, myslí si šéfka SPD

[© Shutterstock/canadastock]

Návrh lídrů členských států EU na post předsedy unijní exekutivy rozpoutal v Německu vládní neshody. Podle šéfky SPD Dreyerové by to však nakonec nemělo vést k rozpadu koaliční vlády s CDU/CSU. Von der Leyenová ale ještě nemá vyhráno, nejtěžší zkouška ji čeká v europarlamentu.

Německá vláda velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) by se kvůli sporu o nominaci ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU) do čela Evropské komise neměla rozpadnout, je přesvědčena prozatímní šéfka SPD Malu Dreyerová. Řekla to dnes v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF. Ona i její straničtí kolegové ale nadále návrh Evropské rady kritizují.

Přesvědčení, že navržení von der Leyenové bez předchozího souhlasu německé vlády je porušením koaličních pravidel a důvodem, aby SPD vládu opustila, dal ve středu najevo bývalý šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel.

Dreyerová, která SPD dočasně vede spolu s dvojicí dalších politiků, to tak ale nevidí. „Nepůjdu tak daleko, protože nemohu paní Merkelové předhazovat, že by se nechovala podle koaliční smlouvy,“ řekla Dreyerová na adresu kancléřky, která se jako jediná při hlasování o nominaci von der Leyenové v Evropské radě zdržela, a to právě proto, že neměla souhlas sociálních demokratů.

Němečtí sociální demokraté lpí na principu spitzenkandidátů

Ani tak ale sociální demokraté nejsou podle Dreyerové s nominací von der Leyenové spokojeni, protože jde proti principu tzv. spitzenkandidátů, tedy hlavních kandidátů, se kterými evropské politické skupiny šly do nedávných evropských voleb.

Německá ministryně obrany ve volbách do Evropského parlamentu vůbec nekandidovala, natož aby stála v čele některé z kandidátek. Právě na tomto principu, spíše než na konkrétní osobě, přitom sociálním demokratům podle Dreyerové záleží.

Členské země chtějí do čela nové Evropské komise německou ministryni obrany

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie navrhli do čela Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou, uvedl na twitteru předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk. Jeho samotného vystřídá končící belgický premiér Charles Michel.

I když tak německá vláda zřejmě přežije další spor, kritika ze strany SPD vůči nominaci a nominačnímu procesu neustává. Místopředseda Spolkového sněmu za SPD Thomas Oppermann se nechal slyšet, že von der Leyenová profitovala z toho, že pravicí řízené státy jako Maďarsko zabránily nominaci dosavadního místopředsedy EK Franze Timmermanse. „To je těžká zátěž,“ míní.

Vedoucí kandidátky německých sociálních demokratů v eurovolbách Katarina Barleyová zase dopředu oznámila, že při hlasování Evropského parlamentu von der Leyenovou nepodpoří. Místopředseda SPD Ralf Stegner vychází z toho, že tak budou postupovat i další sociální demokraté. „Sociálnědemokratičtí poslanci nemají žádný důvod hlasovat pro paní von der Leyenovou,“ řekl rozhlasové stanici Deutschlandfunk.

Nominace Leyenové do čela Evropské komise rozděluje české politiky

Zkušená politička, která se bude zasazovat o silnou EU, ale také ministryně obrany, která je v Německu kritizovaná za neschopnost. Tak hodnotí nominantku na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou čeští politici.