Národní inovační fond nebude, české startupy ale zoufat nemusí

národní inovační fond

@ Shutterstock.com

Ministerstvo průmyslu a obchodu ještě v loni počítalo s tím, že spustí speciální fond pro začínající firmy. Nakonec však od nápadu ustoupilo a rozhodlo se následovat evropský trend, podle kterého získávají startupy základní kapitál od investorů skrze takzvané venture kapitálové fondy.

Dlouho očekávaný Národní inovační fond (NIF), který měl podporovat rodící se malé a střední podniky, nevznikne. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se totiž rozhodlo od projektu financovaného z unijních fondů ustoupit a pomoci startupům jinými způsoby.

Nabízí se například již zavedené programy agentury CzechInvest či Evropský investiční fond (EIF). Ten by měl českým startupům zajistit investice ve výši 50 milionů eur.

„Prostředky se mají investovat prostřednictvím nově vzniklých soukromých fondů, které EIF vybírá,“ vysvětlila redakci tisková mluvčí MPO Štepánka Filipová.

Hüner: EIF by díky českému vkladu měl zajistit investice do ČR minimálně 8,2 milionu eur. Celkově však počítáme díky účasti dalších soukromých investorů s aktivací okolo čtyřnásobku této sumy na projekty českých podniků.

Na EIF navázala v prosinci loňského roku také iniciativa Středoevropského fondu fondů, ke které se ČR připojila. Ta se zaměří na podporu již fungujících firem a pomůže jim například s rozšířením výroby či vstupem na nové trhy.

„EIF by díky českému vkladu měl zajistit investice do ČR minimálně 8,2 milionu eur. Celkově však počítáme díky účasti dalších soukromých investorů s aktivací okolo čtyřnásobku této sumy na projekty českých podniků a zároveň s plnou návratností investovaných peněz,“ komentoval připojení ČR k Středoevropskému fondu fondů ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (ANO).

NIF mohl podpořit propagaci výsledků výzkumu

I přes alternativní možnosti český byznys se zánikem Národního inovačního fondu nesouhlasí.

„Přestože je v současné době relativně dostatek volného kapitálu a existuje mnoho soukromých investičních fondů, mohla ČR z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost vytvořit nástroj pro podporu začínajících inovativních firem, na které soukromé fondy necílí,“ uvedl Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR).

„Také jsme se mohli připravit na situaci hospodářského poklesu, při níž je ochota rizikového investování obecně nižší,“ dodal Čížek.

NIF měl obsahovat dva dílčí fondy – první měl zajistit vznikajícím podnikům přístup k rizikovému kapitálu, zatímco druhý se měl zaměřit na firmy výzkumných organizací, které propagují výsledky výzkumu a vývoje. A právě takové firmy podle SP ČR v Česku chybí.

Česko následuje evropský trend

Podle analytiků z České spořitelny je ale ustoupení od Národního inovačního fondu krok správným směrem.

„Trendem v evropských zemích je státní podpora skrze soukromé venture kapitálové fondy, nikoliv tedy vytvoření státem spravovaného fondu, kterým by prostředky byly dále distribuovány,“ uvedla Tereza Hrtúsová z EU Office České spořitelny.

Hrtúsová: Začínající startupy s dobrým nápadem se tedy rozhodně o zájem investorů bát nemusí.

Pojmem venture kapitál se označují finanční prostředky, které do vybraných inovativních projektů vkládají investoři. Ti pak také mají v podniku menšinový podíl a mohou se podílet i na řízení firmy. Po určité době investoři ze společností vystoupí a svůj podíl prodají buď jiným investorovům, nebo třeba původním majitelům firmy.

„V posledních letech se u nás objevila řada fondů a skupin, které investují do malých podniků přinášejících nějaké technologické novinky,“ vysvětlila redakci Hrtúsová.

„Podporu ale nabízejí i podnikatelé, kteří v minulosti sami s technologickými firmami začínali,“ dodala analytička.

Finanční podporu lze pak získat i skrze tzv. crowdfundingové platformy, kdy se na určité projekty skládá samotná veřejnost. V Česku pak fungují i podnikatelské inkubátory a akcelerátory, tedy společnosti či instituce, které pomáhají společnostem na úplném začátku.

„Začínající startupy s dobrým nápadem se tedy rozhodně o zájem investorů bát nemusí,“ uzavřela Hrtúsová.