Malmströmová: Po Kanadě je na řadě Mexiko a Jižní Amerika

rio

© Shutterstock / marchello74

Evropská komise chce i nadále pokračovat v liberalizaci mezinárodního obchodu. Po Kanadě se chce zaměřit i na další státy amerického kontinentu. Nejde však o USA, ale o Mexiko a státy jihoamerického sdružení MERCOSUR.

Je tomu jen jeden den, co europoslanci dali zelenou obchodní dohodě s Kanadou, evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová však už nyní mluví o dalších velkých plánech v oblasti společné obchodní politiky.

V hledáčku Evropské komise jsou nyní i další americké státy. O Washingtonu však řeč není. Podle Malmströmové je nyní na řadě především rozsáhlá modernizace obchodní dohody s Mexikem. Zároveň se unijní vyjednavači budou soustředit na jihoamerický kontinent, konkrétně pak na sdružení MERCOSUR, jehož členy jsou Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay a nově také Venezuela.

Do léta se stihnou dvě kola jednání

„Dohoda, kterou máme v současné době uzavřenou s Mexikem, je z přelomu tisíciletí. Proto je na čase, abychom ji modernizovali a rozšířili,“ prohlásila eurokomisařka. V souvislosti s tím prozradila, že do léta proběhnou další dvě kola vyjednávání.

„Obě strany si přejí posun kupředu. Pravdou ale je, že není třeba příliš spěchat. Nejdůležitější je, abychom si byli jistí, že vyjednáme skutečně výhodnou dohodu pro obě strany,“ uvedla. Prozatím se ale předpokládá, že jednání s Mexičany budou probíhat celkem rychle.

Vedle Střední Ameriky se Evropská komise v nejbližší době zaměří i na zmíněnou skupinu MERCOSUR. Podle Malmströmové proběhnou nová kola jednání již brzy, bližší informace ale neposkytla. „Konec vyjednávání už je v dohledu, stále nás však čeká mnoho práce,“ řekla.

Malmströmová: Dohoda, kterou máme v současné době uzavřenou s Mexikem, je z přelomu tisíciletí. Proto je na čase, abychom ji modernizovali a rozšířili.

Jak nová dohoda s Mexikem, tak nová dohoda se zeměmi sdružení MERCOSUR mohou být pro Unii poměrně ambiciózní. V roce 2015 činil objem vzájemné obchodní výměny mezi EU a Mexikem 53 miliard eur. Přes 33 miliard z této částky přitom činil export z členských států.

Jižní Amerika se integruje po vzoru EU

Pokud jde o státy sdružení MERCOSUR, například objem vzájemného obchodu s Brazílií činil v roce 2015 téměř 66 miliard eur. V případě Argentiny se jednalo o necelých 18 miliard eur. Tento sub-regionální celek je nejen zónou volného obchodu, ale také celní unií. Společně s další jihoamerickou celní unií, Andským společenstvím, které tvoří Bolívie, Kolumbie, Ekvádor a Peru, se jedná o pokračující integrační snahy jihoamerického kontinentu.

Důkazem, že to Jižní Amerika myslí s užší integrací vážně, je i vytvoření Unie jihoamerických národů (Union of the South American Nations, UNASUR), který spojuje obě zmíněné celní unie, Chile, Guyanu a Surinam. Cílem zakladatelů je budoucí vytvoření měnové unie, umožnění volného pohybu osob i efektivní fungování společného jihoamerického parlamentu. Úsilí Evropské unie o větší spolupráci s Jižní Amerikou v oblasti obchodu má tedy svou logiku i z tohoto důvodu.

Malmströmová: Věřím, že v dnešní době rostoucího protekcionismu a touhy mnohých lidí opět stavět zdi a uvalovat celní omezení je důležité, že Evropská unie a Kanada vyslaly do světa jasný vzkaz.

Eurokomisařka Malmströmová však zároveň naznačila, že důvodem zvýšeného zájmu o Střední a Jižní Ameriku jsou i kroky nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zdůraznila ale, že vůle modernizovat obchodní dohodu s Mexikem zde byla již před prezidentskými volbami.

V této souvislosti zmínila i jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), které je podle jejího názoru v současné době „zamrzlé“.

„Uvidíme, co bude dál, protože americká administrativa ještě není úplná. Vše ale naznačuje tomu, že Bílý dům nebude pohlížet na TTIP jako na svou prioritu,“ myslí si.

Kolem dohody CETA je mnoho lží

Malmströmová se ale opět vyjádřila i k vyjednané dohodě CETA, o které prohlásila, že obsahuje nejvyšší standardy a je výhodná pro obě strany.

„Věřím, že v dnešní době rostoucího protekcionismu a touhy mnohých lidí opět stavět zdi a uvalovat celní omezení je důležité, že Evropská unie a Kanada vyslaly do světa jasný vzkaz,“ řekla.

„Nesmíme přestat vyjednávat další dohody podobného typu, které jsou výhodné pro obě strany,“ dodala. Zmínila se ale i o „mnohých mýtech a lžích“, které se kolem dohody s Kanadou objevují.

„Slyšela jsem názory, že dohoda bude mít negativní dopad na kvalitu našich potravin, že přijdeme o pracovní místa, že dohoda poškodí životní prostředí. Musím říct, že tyto obavy jsou naprosto nepodložené,“ tvrdí. Zároveň dodala, že bude i nadále vytrvalá a bude se snažit lidem vysvětlovat, že se v souvislosti s podobnými dohodami nemají čeho bát.

S využitím EurActiv.com