Komisař Mandelson chce novou ústavu

mandelson

V rozhovoru pro BBC se komisař Peter Mandelson vyslovil pro vytvoření nové ústavy, která by umožňovala lepší fungování EU.

Bývalý labouristický člen britského kabinetu a současný komisař pro obchod Peter Mandelson vyjádřil přesvědčení, že EU potřebuje nové instituce, jež by zajistily fungování rozšiřující se Unie. Připustil ale zároveň, že současný text ústavy, který byl odmítnut v referendu Francouzi a Nizozemci, nemá šanci na schválení. Přesto se domnívá, že obsahoval dobrý základ, z něhož bude možné vyjít při další reformě EU.

Mandelsonovy výroky se v Británii setkaly s velkým ohlasem. Zástupci konzervativců s jeho názory ostře polemizovali a obvinili komisaře, „že zapomněl, jak funguje demokracie“. Tázali se také, které části NE Mandelson nerozuměl.

Zahraničněpolitický mluvčí liberálních demokratů naopak postoj komisaře podpořil. Domnívá se totiž, že ačkoli je ústava mrtvá, reformní proces by nemusel být.

Po zamítavých referendech ve Francii a Nizozemí si Evropská unie vzala čas na reflexi a radí se, co bude dál. Pro Británii, a zejména jejího premiéra Blaira, znamenaly výsledky nepochybně úlevu, protože bylo možné odložit na neurčito vlastní lidové hlasování o ústavě, které by s největší pravděpodobností skončilo také zamítnutím.

Rakousko, které v současné době EU předsedá, bylo pověřeno, aby vyvolalo diskusi o osudu ústavy a dalších krocích.